Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi tráví zvěř dávno zakázanými jedy. Na obchodu s pesticidy vydělává organizovaný zločin

Česko

  6:08
PRAHA - Kvůli pěti uhynulým dravcům na Pelhřimovsku, ohroženým káňatům lesním, padlo na začátku června další z řady trestních oznámení, která podává inspekce životního prostředí. Pravděpodobně byli otráveni látkou karbofuran, která se před lety používala v zemědělství jako pesticid.

Kriminální policie řeší nález dvou mrtvých orlů mořských a lišky na Tachovsku. foto: Martin Ábel/FB

V Česku je už deset let zakázaná, přesto k jedům nejčastěji používaným k zabíjení divoké zvěře patří přípravky (například Furadan), kde je karbofuran aktivní látkou.

Poukazuje na to Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů v České republice v letech 2018 až 2022. „Za hlavní problémy v posledních letech lze považovat záměrné zneužívání vysoce toxických přípravků pro vodní organismy, jejich nelegální oběh a použití k trávení některých druhů volně žijících i domácích zvířat,“ uvádí vládní materiál, který mají LN k dispozici.

Policie eviduje ročně desítky případů otrav zakázaným jedem. Nejpostiženějšími druhy jsou podle tiskové mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové draví ptáci, lišky či vydry.

Akční plán však upozorňuje například i na lokální trávení přemnožené kuny skalní nebo zatoulaných psů a koček. Což může být smrtící i pro velmi vzácné druhy dravců a sov.

„Pachatele otrav volně žijících živočichů je velmi často obtížné chytit při činu a usvědčit,“ říká tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Marek Čihák.

Podle trestního zákoníku je dnes už samotné držení Furadanu trestným činem. Policie i ministerstvo životního prostředí ovšem poukazují, že lidé dodnes zneužívají staré zásoby. Ministerstvo zemědělství krom toho upozorňuje, že na obchodu s nelegálními pesticidy, který bují v celé EU, vydělává organizovaný zločin.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ PROJEKTU

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč