Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Češi už umějí třídit i elektroodpad

Česko

PRAHA Pravidelná procházka ke kontejnerům na tříděný odpad se pro mnoho lidí v Česku už stala rutinou. Češi tak patří v třídění recyklovatelných odpadů v Evropské unii mezi špičku. Dosud pokulhávali jen v třídění elektroodpadu. Podle nejnovějších průzkumů se ale Češi učí velice rychle. Za rok 2008 už vytřídili čtyři kilogramy drobných elektrospotřebičů na hlavu. „V loňském roce to naštěstí zaznamenalo výrazný nárůst. Měli jsme totiž závazek, že se do roku 2008 musíme dostat právě na ty čtyři kilogramy. Nakonec se to povedlo, a dokonce jsme měli o něco více,“ pochvaluje si mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. „Nová odpadová směrnice ale požaduje, aby se to číslo ještě zvedlo,“ dodal Kašpar.

Podle Hany Ansorgové ze společnosti Asekol, která je jednou z firem pověřených sběrem a recyklací elektroodpadu v Česku, zatím patří drobné elektrozařízení „k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu“. „Na druhou stranu ale výrazně roste zájem o kontejnery na elektroodpad,“ řekla Ansorgová. „Je prokázáno, že lidé třídí tím spíše, čím blíže mají sběrné místo. U drobných elektrozařízení to platí dvojnásob. Podle reprezentativního průzkumu, který jsme si nechali loni vypracovat, končí v popelnici například polovina vyhozených elektrických hraček,“ uvedla Ansorgová.

I podle ministerstva životního prostředí třídění elektroodpadu v minulosti nepřinášelo úplně skvělé výsledky. „Problém byl v tom, že míst, kam dát elektropřístroje, bylo relativně málo. Dnes mají lidé kontejnery, které jsou často umístěny na úřadech a podobně,“ vysvětluje Kašpar. Ten také upozorňuje na to, že lidé mají právo na vrácení elektrospotřebiče do obchodu. „Některé obchody odebírají elektropřístroje i v případě, že si nový spotřebič u nich nekupujete,“ dodal Kašpar.

Neziskové společnosti, které jsou pověřeny sběrem a recyklací elektroodpadu, předpokládají letos další navýšení recyklace. Předpokládá se, že to bude zhruba 45 tisíc tun elektroodpadu, což je o 27 procent více než loni.

Nejpilněji třídí elektroodpad občané Plzeňského kraje. Každý z nich v prvním pololetí letošního roku průměrně odevzdal 2,81 kilogramu na hlavu.

Nejméně elektroodpadu odevzdali lidé v Ústeckém kraji. „Tím jen potvrdili tamější tristní stav třídění,“ řekl Jan Vrba ze společnosti Asekol.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha