Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

12:57
I hodinu a půl před uzavřením volebních místností před komise na pražských Hájích stále proudí desítky lidí. "K volbám chodím vždycky, beru to jako svoji povinost" říká asi padesátiletý muž. "Dnes jsem to hodil Schwarzenbergovi. Z té nabídky mi přišel nejlepší" dodává. Na chodbě školy se baví i mladý pár. Muž polohlasem říká: "Volit Zemana? To je trestný čin"
12:46
Lidové noviny ikonka online | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vysokou účast zaznamenávají v Zábřehu na Šumpersku, jednom ze sedmi míst, kde se současně s volbami prezidenta koná místní referendum. Místní hlasují o tom, zda má radnice prodat pozemky pro stavbu teplárny a papírny - a to přesto, že dřívější vedení radnice už několik předběžných smluv uzavřelo.

12:26
Ve středních Čechách zaznamenali nadpoloviční účast v Benešově, v Kolíně a Kutné Hoře. V Čakovicích na Benešovsku, kde má chalupu prezidentský kandidát Jan Fischer, odvolilo již 80 ze 141 oprávněných voličů.
12:04
Méně než 50 procentí účast hlásili volební komisaři například v Libereckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
12:19
Lidové noviny ikonka online | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Při podzimních volbách do Senátu se člověk na chodbách staré budovy téměř bál, jak v ní bylo pusto. Při prezidentských volbách však panuje v Základní škole Žerotínova na Žižkově jiná atmosféra. I v pravé poledne proudí do budovy zástupy voličů, hlásí reportér serveru Lidovky.cz.
12:03
Stoprocentní volební účast zaznamenali ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku. Je zde ovšem jen pět obyvatel. Navíc tam hlasovali dva lidé odjinud - na voličský průkaz.
11:48
Na mnohých místech v Česku už přišla podle volebních komisařů volit zhruba polovina voličů. Nižší účast zaznamenali na severu Čech a Moravy.
10:19

Světová média jsou fascinována potetovaným Franzem,

  • France jako jediného z uchazečů, kteří volili v hlavním městě, do volební místnosti nedoprovázela partnerka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

    France jako jediného z uchazečů, kteří volili v hlavním městě, do volební místnosti nedoprovázela partnerka. / Autor: MAFRA - DAVID NEFF

09:48
Americké a britské listy si nadále všímají českých voleb. Americký deník The Wall Street Journal zdůraznil, že příští prezident bude zřejmě vstřícnější k Evropské unii než odcházející hlava státu. Britský The Daily Telegraph píše o Miloši Zemanovi, který "kouří jednu za druhou", jako o jednom z favoritů, zatímco americký The Washington Post fascinuje stejně jako další západní média kandidatura Vladimíra Franze.
08:05
Jak vidí kandidáty šéfkomentátor Lidových novin? Čtěte zde
08:04
Mezi první voliče v pátek tradičně patřili politici včetně současného prezidenta Václava Klause a všech uchazečů, kteří by ho chtěli počátkem března v křesle hlavy státu vystřídat. Volby zatím provázel vysoký zájem voličů. Podle některých odhadů by mohl být vyšší než při posledních sněmovních volbách, které přilákaly téměř 63 procent lidí.
07:58
Otevřely se volební místnosti. Na Praze 4 už před osmou hodinou čekalo u základní školy, kde se volí, několik lidí. Volební komise byla přítomna asi o půl hodiny dříve, aby vše připravila.
07:53
OTTAWA: Na ambasádě v kanadském hlavním městě Ottawě hlasovalo asi 65 lidí. Na volebním seznamu jich tu měli 138. Šest lidí hlasovalo na voličský průkaz, stejně jako v Torontu. Tam celkem k volbám dorazilo 76 lidí. Na volebním seznamu jich bylo kolem 300.
07:49

Jedním z voličů v USA byl známý výtvarník Petr Sís, který ve Spojených státech žije od 80. let minulého století. Řekl, že nový český prezident by měl lidem dávat naději a inspiraci. "Myslím si, že je hrozně důležité, aby lidi měli pocit, že když věci třeba nejdou dobře, tak že je naděje, že půjdou lépe."

07:40
Ve Spojených státech a Kanadě volilo v první přímé volbě českého prezidenta přes 500 lidí. Byla to méně než polovina registrovaných voličů. Nejvíce jich dorazilo k volební urně na konzulát v New Yorku, kde k volbám zaregistrovali 315 lidí. Během čtvrtka a pátku tu do ní vhodilo hlas téměř 160 lidí, z toho 40 na volební průkaz.
07:02

Jak si stojí prezidenští kandidáti podle sázkařů? Podívejte se

  • Jan Fischer versus Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

    Jan Fischer versus Miloš Zeman / Autor: Lidovky.cz

06:59
Druhý den voleb začíná za hodinu. Od 8:00 se otevřou volební místnosti. Přijďte si zvolit v historicky první přímé volbě svého prezidenta!
22:00
První volební den oficiálně končí. Místnosti se úderem desáté hodiny večerní uzavřely.
21:02
Doba zpracování reálných volebních výsledků bude záležet především na práci okrskových volebních komisí, na jejich rychlosti a bezchybnosti. Konečný výsledek volby bude k dispozici až po ukončení zpracování dat za všechny okrsky v České republice i v zahraničí. Dle zkušeností z předcházejících voleb budou první data z volebních okrsků I. kola volby zveřejněna v sobotu 12. ledna 2013 cca ve 14.30 hodin, předpoklad zpracování naprosté většiny dat z volebních okrsků je v sobotu do 18.00 hodin.
20:59
Praha 4 také hlásí slušnou účast. Za první den voleb přišlo k urnám kolem 40 % voličů. Pořadatelé očekávají, že celkem by mohlo dorazit až 80 %.