Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi začínají. Proti Forsbergovi

Česko

Hvězdný Švéd se vrací do národního týmu a jako první ho má na Karjala Cupu prověřit Růžičkova parta

PRAHA Kdysi hokeji ukázal novou kličku. Vyhrál Stanley Cup, olympijské zlato, získal titul mistra světa. A svou vlast ve svém sportu proslavil jako žádný jiný Švéd.

Seznamte se – Peter...

Ale ne, není přece třeba Petera Forsberga představovat. Snad raději varovat český tým, který dnes v Jönköpingu vstoupí proti Švédsku do turnaje Karjala. Jistě, proti Forsbergovi v sestavě.

Protože příběh 36leté hvězdy ještě nekončí, i když ji trápí vleklá zranění. „Psychicky musí být neskutečně silný,“ míní o slavném hráči český obránce Tomáš Mojžíš.

V úvodu sezony s ním pod českým koučem Miloslavem Hořavou sehrál za tým MoDo pár zápasů tamní Elitserien. Tehdy mohl obdivovat jeho hokejový um, poznat, jaký je člověk. Na vlastní oči spatřit, když v každém ze tří utkání vstřelil gól, z toho dvě odehrál se zlomenou nohou. A po celém Švédsku budil hotové šílenství...

Dnes?

Přesně dnes se Mojžíš ukáže na druhé straně – proti Forsbergovi ho čeká pořádná práce.

„Vážně?“ netušil při srazu jeho reprezentační comeback. Vážně.

Mensator: Bude to zážitek Spekulovalo se o něm už dlouho, jenže otázkou dlouhých diskusí byl právě hráčův zdravotní stav. Proto i sám „Fopa“ zůstával spíše opatrný. A přestože v tichosti vyčkával, den co den se věnoval tréninku.

„Setkal jsem se s ním a cítí se velmi dobře,“ prohlásil nedávno švédský trenér Bengt-Ake Gustafsson. Přitom s ním na Karjalu původně nepočítal. „Jenže Forsberg rád dělá svá rozhodnutí na poslední chvíli,“ tvrdí o něm Mojžíš.

V Örnsköldsviku, za který Švéd nakrátko zahájil ročník, se s ním potkává denně v kabině. Proč? I když nehraje, cítí se být součástí týmu.

A stále myslí na únorovou olympiádu ve Vancouveru, třebaže dosud hrát nemohl. Alespoň takovým signálem je jeho účast na reprezentační akci pro švédská média.

„Ještě nedávno jsme spolu mluvili, a vůbec o ničem se nezmiňoval,“ vyprávěl Mojžíš. Také je o Forsbergovi známo, že výřečný příliš není. „Neslyšíte ho, smysl pro humor ale má,“ řekl LN kouč Hořava.

Ano, možná i humor Forsbergovi dodává sílu – vždyť svou velkou kariéru musel několikrát přerušit.

Hlavně kvůli chodidlu, v kterém se mu bortila klenba nohy. Český útočník Jaroslav Hlinka pamatuje: „Zažil jsem ho v Coloradu. Už tam měl problémy a legrace to nebyla.“ Jenže on na NHL stále myslí.

Letos se v Denveru dokonce ukázal: když při zahájení NHL tleskal před měsícem bývalému parťáku Joeu Sakikovi, jehož dres byl vyvěšen ke stropu haly Avalanche.

Teď má jeho stav prověřit český národní tým. „Dlouho nehrál, bude bez formy,“ uvažuje Mojžíš. „Je ale pravda, že u nás taky moc netrénoval, ale potom bodoval okamžitě.“

„Zážitek? To bude. I zkušenost,“ tuší brankář Lukáš Mensator.

A výzva rovněž!

Čechům se v Jönköpingu nedaří, v tamní Kinnarps Areně dosud třikrát prohráli. Už zítra se přesouvají do Helsinek – navázat na zářijový úspěch z Českých her, kdy v Karlových Varech turnaj opanovali.

Karjala Cup Švédsko v. Česko – hraje se v Jönköpingu od 19.30, záznam vysílá ČT 4 Sport ve 23.30 Sestava: Mensator - Rachůnek, Melichar, Němec, Blaťák, Kutlák, Mojžíš, Krstev, Čutta - Kumstát, Hudler, Bulis - Bednář, Červenka, Rolinek - Brendl, Vašíček, Hubáček - Kůrka, Novotný, Kvapil - Lukeš.

Autor: