Novinařina se jim tehdy málem stala osudnou. Zpravodaj České televize Michal Kubal, kameraman Petr Klíma a redaktor Českého rozhlasu Vít Pohanka cestovali taxíkem z Bagdádu do jordánského Ammánu. Ten večer chtěli odletět zpátky domů. K letadlu ale nedojeli.
Seriál o únosechV roce 1983 přežil únos v Angole. Již dnes se můžete zeptat Lubomíra Sazečka, jak skupina Čechoslováků prožívala rok v zajetí. Otázky pokládejte ZDE. |
Taxikář je vezl po silnici, kterou předtím americká armáda nedoporučila používat. Jejich vůz si vyhlédli ozbrojenci. "Otočil jsem se a v tom okamžiku jsem viděl, že klukům už zavazují ruce za zády, že jim zavazují oči. Samozřejmě jsem se lekl, v tom okamžiku už zavazovali ruce i mně. Nejhorší byly ty okamžiky, kdy jsme cestovali se zavázanýma očima. To byly chvíle, kdy už jsem se opravdu loučil se svými nejbližšími a se životem," popisoval později pocity, jež zažíval v okamžiku zatčení, novinář Vít Pohanka.
Čtěte více |
Trojice následně strávila šest dnů a šest nocí v boudě o rozměrech asi sedm na čtyři metry uprostřed pouště. "Bylo dobré, že jsme nebyli v podzemí, že jsme měli výhled na nebe a mohli jsme být spolu. Dalo se přežít," vzpomíná na zajetí zpravodaj Michal Kubal.
Další případy únosů Čechů v zahraničí |
Také jim připomněl působení české vojenské nemocnice v Basře a fakt, že se v Česku léčily nemocné irácké děti. Nakonec diplomaté slavili úspěch: po šesti dnech dosáhli propuštění reportérů. "Byl to asi nejsložitější únos, který diplomaté řešili," přiznává Vít Kolář z ministerstva zahraničí.