Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi zajatí v zahraničí: šest nocí strávili novináři v poušti

Unesení novináři po návratu do ČR - zpravodaj České televize Michal Kubal,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unesení novináři po návratu do ČR - zpravodaj České televize Michal Kubal,... | foto: Lidové noviny

PRAHA V Jemenu zmařila policie únos čtyř Čechů včetně redaktora LN. Problémy měli čeští novináři i v dubnu 2004, kdy se trojice z nich ocitla nedobrovolně uprostřed pouště na Blízkém východě. Při cestě na letiště je unesli iráčtí ozbrojenci.

Novinařina se jim tehdy málem stala osudnou. Zpravodaj České televize Michal Kubal, kameraman Petr Klíma a redaktor Českého rozhlasu Vít Pohanka cestovali taxíkem z Bagdádu do jordánského Ammánu. Ten večer chtěli odletět zpátky domů. K letadlu ale nedojeli.

Seriál o únosech

V roce 1983 přežil únos v Angole. Již dnes se můžete zeptat Lubomíra Sazečka, jak skupina Čechoslováků prožívala rok v zajetí. Otázky pokládejte ZDE.


Taxikář je vezl po silnici, kterou předtím americká armáda nedoporučila používat. Jejich vůz si vyhlédli ozbrojenci. "Otočil jsem se a v tom okamžiku jsem viděl, že klukům už zavazují ruce za zády, že jim zavazují oči. Samozřejmě jsem se lekl, v tom okamžiku už zavazovali ruce i mně. Nejhorší byly ty okamžiky, kdy jsme cestovali se zavázanýma očima. To byly chvíle, kdy už jsem se opravdu loučil se svými nejbližšími a se životem," popisoval později pocity, jež zažíval v okamžiku zatčení, novinář Vít Pohanka.

Čtěte více

Trojice následně strávila šest dnů a šest nocí v boudě o rozměrech asi sedm na čtyři metry uprostřed pouště. "Bylo dobré, že jsme nebyli v podzemí, že jsme měli výhled na nebe a mohli jsme být spolu. Dalo se přežít," vzpomíná na zajetí zpravodaj Michal Kubal.

Další případy únosů Čechů v zahraničí

Únos novinářů vyburcoval českou diplomacii. Zajaté novináře řešila na svém jednání i vláda. Tehdejší český velvyslanec v Bagdádu Martin Klepetko se kvůli zajatcům sešel s představiteli sunnitských duchovních, kterým ukázal přímluvný, arabsky psaný dopis českých muslimů.

Také jim připomněl působení české vojenské nemocnice v Basře a fakt, že se v Česku léčily nemocné irácké děti. Nakonec diplomaté slavili úspěch: po šesti dnech dosáhli propuštění reportérů. "Byl to asi nejsložitější únos, který diplomaté řešili," přiznává Vít Kolář z ministerstva zahraničí.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!