10. července 2017 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi zásobovali Švédsko amfetaminem. Laboratoř ho vyrobila 3,5 tuny

České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé... | foto: Národní protidrogová centrála

PRAHA Kvůli rozsáhlé výrobě amfetaminu určeného pro švédský trh obžalovala státní zástupkyně osm lidí. Hrozí jim deset až 18 let vězení, uvedl v pondělí server iRozhlas.cz. Laboratoř, která sloužila k výrobě této drogy, byla v Česku odhalena loni. Podle znalců se v ní vyrobilo nejméně 3,5 tuny amfetaminu, jehož prodej by ve Švédsku vynesl téměř jednu miliardu korun.

Obžalovaným je od 30 do 64 let. Všichni se prý v drogovém prostředí pohybují už dlouho. „Podstatou jejich protiprávního jednání je výroba amfetaminu, jeho vývoz a následná distribuce do Švédska,“ řekla server iRozhlas.cz dozorující státní zástupkyně Petra Pazderková. Obžaloba se týká případů z let 2013 až 2016. Dva z obžalovaných mají statut spolupracujícího obviněného.

První tuzemská laboratoř na výrobu amfetaminu byla nedaleko centra Jablonce nad Nisou, kde pachatelé dokázali získat několik desítek kilogramů drogy při jednom výrobním cyklu.

Podle policie dokázala vyprodukovat víc drogy než například v Česku mnohem známější varny pervitinu. Policisté v laboratoři nalezli 700 litrů chemikálií potřebných pro výrobu drogy a 600 litrů odpadu, který při výrobě vznikl.

Gang podle zástupců policejních sborů nejméně pět let zásoboval amfetaminem území téměř celého Švédska, zejména pak v okolí Malmö. Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha operoval na území Švédska, České republiky a Maďarska a policejní spolupráce probíhala i mezi Německem, Bosnou a Hercegovinou nebo Chorvatskem. V Česku amfetamin nekončil téměř vůbec, protože v tuzemsku je mezi závislými oblíbenější pervitin. Naopak ve Švédsku je druhou nejběžnější drogou hned po marihuaně.

ČTK