17. září 2009 14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi získali nástroj, jak dopadnout podnikatele Pitra

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. (Snímek pochází ze září roku 2006) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. (Snímek pochází ze září roku 2006) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Česká republika je zase o krůček blíže k dopadení uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Podepsala totiž takzvanou readmisní smlouvu se Švýcarskem, kde Pitr údajně žije. Smlouva tvoří právní rámec pro spolupráci ČR a Švýcarska při předávání a přebírání osob, které nelegálně pobývají na území těchto států.

Smlouvu dnes uzavřel ministr vnitra Martin Pecina se švýcarským velvyslancem Jeanem-Françoisem Kamerem. "Readmisní smlouva obsahuje úpravu obecné povahy, jako je například vznik závazku převzít osobu, základní podmínky pro podávání žádostí o převzetí nebo průvoz osob a ochranu osobních údajů," tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Případné vydání Tomáše Pitra do České republiky by společně řešilo ministerstvo vnitra po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti. Že se uzavřená smlouva pravděpodobně dotkne i uprchlého Pitra potvrdilo dnes ministerstvo spravedlnosti. "Readmisní smlouvy řeší vzájemné předávání osob, které se na území druhé smluvní strany zdržují neoprávněně nebo nelegálně. V těchto intencích by se tedy mohla dotknout i pana Pitra," řekla Lidovkám.cz mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Ministr vnitra Martin Pecina (vpravo) při podpisu readmisní smlouvy mezi ČR a Švýcarskem. Vpravo švýcarský velvyslanec Jean-François Kamer.

Před půl rokem vyšla najevo informace, že Pitr je ve Švýcarsku na falešné doklady, tudíž by se na něj zmíněná smlouva vztahovala. Návrh mezistátní smlouvy mezi Čechy a Švýcary připravila již letos v červnu vláda Jana Fischera.

Na Pitra je vydán mezinárodní zatykač kvůli daňovým deliktům z roku 1994. V červnu roku 2007 byl pravomocně odsouzen na 5 let a od té doby je nezvěstný. V listopadu loňského roku vyšlo najevo, že se Pitr zřejmě skrývá ve Švýcarsku, protože tamní pobočka Interpolu zaslala českým soudům otázky, týkající se Pitrova případu.