Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi zvolili 22 euromilionářů

Česko

PRAHA V pátek a v sobotu Češi volili své zástupce do europarlamentu a zároveň tak udělali z 22 politiků milionáře. Z europoslanců se totiž stanou jedni z nejlépe placených reprezentantů Česka. A bonus? Mohou se těšit na královské důchody.

Vyvolené dvaadvacítce se kvůli novému způsobu odměňování téměř zdvojnásobí plat. Podle nových pravidel EU tak budou mít namísto původních 86 tisíc korun téměř stejný čistý plat jako například český premiér - zhruba 160 tisíc korun. Spolu s jejich nedaněnými náhradami se nad jejich příjem dostane z českých politiků pouze eurokomisař Václav Špidla, jehož základní plat činí v přepočtu přes půl milionu korun měsíčně. Europoslanci totiž dostanou například denní diety bezmála osm tisíc korun, dalších více než sto tisíc korun měsíčně jde na provoz kanceláře a reprezentaci.

„Zásadně se ale změní systém najímání asistentů a sekretářek,“ říká pro LN europoslanec za ODS Jan Zahradil. „Na to měl každý europoslanec měsíčně více než 450 tisíc korun a někteří to zneužívali k zaměstnávání rodinných příslušníků. Smlouvy teď bude uzavírat agentura, která to ohlídá,“ ujišťuje.

Důvodem zvýšení příjmů českých europoslanců je snaha unie vyrovnat platy zástupců jednotlivých zemí. Na poslance po skončení jejich mandátů čeká ještě jedna odměna: po dosažení třiašedesáti let by měli pobírat v Česku nevídaný „evropský důchod“ 94 tisíc korun měsíčně.

Další informace na stranách 2 a 3

***

Kolik si měsíčně vydělá europoslanec

* Základní plat: cca 160 000 Kč * Diety na den: cca 8000 Kč * Reprezentace: cca 110 000 Kč * Cestovné: při deseti cestách autem měsíčně může poslanec přijít na cca 200 000 Kč CELKEM: za měsíc v Bruselu či Štrasburku si může europoslanec vydělat až 550 000 Kč

Autor: