28. října 2017 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval osm nových generálů. Povýšen byl i šéf Vojenského zpravodajství

gene | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy gene | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman v sobotu při příležitosti státního svátku 28. října jmenoval osm nových generálů. Povýšil například současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka. Při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě bylo povýšeno také šest vojáků.

Dosavadní zástupce náčelník Generálního štábu armády Aleš Opata byl jmenován do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka. Vedle Opaty se dalších pět vojáků stalo z plukovníků brigádními generály.

Povýšení se dočkal šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, jehož ministr Martin Stropnický (ANO) na povýšení navrhoval již v minulosti, stejně jeho zástupce Libora Jílka. Vláda ale návrh neschválila, údajně kvůli postupu Vojenského zpravodajství v případě únosu pětice Čechů v Libanonu.

Jedním z unesených totiž byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Podle tehdejších spekulací tisku Vojenské zpravodajství padlo do pasti libanonských kolegů. Povýšen byl také další zástupce Berouna Milan Jakubů. Do hodnosti brigádního generála byli dále jmenováni Pavel Kolář, ředitel Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany, a náčelník Vojenské policie Pavel Kříž, kterému byla od května generálská hodnost propůjčena.

Jmenování nových generálů na Pražském hradě.
Jmenování nových generálů na Pražském hradě 28. října v Praze.

Lochman vede speciální útvar od roku 1996. Jeho policisté jsou připraveni zasáhnout proti teroristům, únoscům nebo při zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů trestných činů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!