Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
1. prosince 2011 10:52, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká armáda může na Slovensko vyslat nejvýše 30 lékařů

Zleva ministr obrany Alexandr Vondra, premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr obrany Alexandr Vondra, premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: ČTK

PRAHA Vláda se v pátek mimořádně sejde, aby jednala o vyslání českých armádních lékařů na Slovensko. Ze schůzky ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) vyplynulo, že armáda je schopna vyslat na pomoc Slovensku maximálně 30 vojenských lékařů.

Slovensko požádalo ve středu české lékaře, aby nastoupili na místa slovenských kolegů, kterým ve vypršela dvouměsíční výpovědní lhůta. V akci podobné té, která se v Česku odehrála na jaře si na 1200 slovenských doktorů chce vynutit razantní navýšení platů.

Ministr zdravotnictví Heger řekl, že české nemocnice neprojevily zájem na Slovensko lékaře vyslat, pomoct by ale mohli vojenští lékaři. S Vondrou se sešel před polednem.

Češi vojenské lékaře poskytnou, pokud o ně Slovensko projeví zájem. Rozhovory o pomoci mezi oběma zeměmi zatím nebyly ukončeny, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"Případné vyslání lékařů závisí na rozhodnutí a schválení vládou ČR. Bude-li třeba, jsme ochotni na základě rozhodnutí vlády poskytnout přátelské sousední zemi v nouzi vojenskou zdravotnickou pomoc," uvedl k žádosti ministr obrany Alexandr Vondra.

Anketa

Měli by čeští lékaři pomoct Slovákům?

Ano. I když jich je nedostatek, Slovensko je teď na tom ještě hůř 1177
Ne. Podepsalo by se to na provozu našich nemocnic 88
V žádném případě, stali by se stávkokazy 474

Část z bouřících se slovenských lékařů by měla ve čtvrtek nastoupit do služby kvůli vládou vyhlášenému nouzovému stavu. Nemocnice však asi nedokážou zajistit plnohodnotnou péči o pacienty. Slovensko potřebuje akutně 15 anesteziologů.

Odbory: Neposílejte stávkokazy

Lékařské odbory vyzvaly lékaře, ať na Slovensko v roli stávkokazů nechodí. "Počítali jsme s tím, že vzhledem k tomu, že to bude na bázi dobrovolnosti, asi mezi lékaři nebude zájem. Situace se jim asi nejeví tak vyhrocená," řekl Heger.

Původní zprávy od slovenského ministerstva zdravotnictví, že dají českým lékařům dočasný plat, se podle Hegera nepotvrdily. Očekává se prý, že by pomoc hradila česká strana lékařům jen jako náhradu platu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Organizuje se spolupráce s vojenskými lékaři, hledá se cesta jak poskytnout menší výpomoc reálně a brzy," shrnul Heger. Podle jeho informací by návrh na vyslání vojenských lékařů měla vláda projednat v pátek.

Na Slovensku podalo výpověď původně přes 2000 lékařů, část jich výpověď stáhla, ve středu jich bylo ve výpovědi ještě 1200. Podle Hegera jsou kritické čtyři nemocnice, asi 16 z 90 je ohrožených, ale fungují. Čtyři kritické nemocnice jsou podle ministra na hraně kolapsu a potřebovaly by asi 15 anesteziologů, aby provoz udržely.

Slovensko řeší situaci s výpověďmi lékařů zatím odlišně než Česko, kde vláda na jaře protestujícím lékařům ustoupila a v memorandu jim slíbila výrazný růst platů. Lékaři pak výpovědi stáhli a v nemocnicích zůstali. Heger nechtěl zatím komentovat odlišný postup obou vlád.

Slovenská krize

Další kolo jednání na Slovensku v noci na čtvrtek opět ztroskotalo v otázce mezd. Odboráři nepřistoupili ani na nový návrh kabinetu premiérky Ivety Radičové, který počítal s vyšším růstem základních platů než o dosud slíbených 30 procent, tedy 300 eur (7600 korun). Zástupci asi 7000 nemocničních lékařů požadují výraznější zvýšení.

Hromadné výpovědi doktorů už několik dnů komplikují provoz celé nemocniční sítě čítající necelou stovku zařízení.

Výpadek doktorů už ve středu ohrožoval například chod nemocnice v Liptovském Mikuláši, problémy zaznamenala i bratislavská univerzitní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v zemi.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!