Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká cesta k ekonomické reformě? Jediná správná

Česko

KLAUS EKONOM

Klaus coby politik platí za kontroverzní osobnost. V ekonomických otázkách mu ale nelze upřít názorovou stálost. Uvolnění poměrů v Československu na konci 60. let mu umožnilo vyjet na zahraniční stáže: nejprve absolvoval postgraduální kurz v Itálii, následně vycestoval i do Spojených států na Cornellskou univerzitu. Během normalizace musel vědecké kruhy na dlouhou dobu opustit a přešel na podřadná místa do Státní banky československé. K akademické ekonomické práci se vrátil v roce 1987, kdy nastoupil do Prognostického ústavu.

Až s pádem komunistického režimu přesunul svou pozornost a činnost od vědecké ekonomické práce k politice. Od teorie tehdy přešel k praxi: zreformovat československé hospodářství. Nejprve jako člen Občanského fóra, později již jako spoluzakladatel ODS a aktivní politik na nejvyšších postech byl jedním z otců české ekonomické transformace a jako takový se značnou měrou podepsal na přerodu českého hospodářství v 90. letech.

Šoková terapie a česká cesta Ekonomickou transformaci bylo podle Klause zapotřebí provést co nejrychleji. Šoková terapie, kupónová privatizace - ovšem bez kvalitního právního systému, o který by se mohla opřít - tak vedly podle některých ekonomů k urychlení vytunelování české ekonomiky a přesunu do rukou výhradně zahraničních vlastníků.

Klaus preferoval tzv. českou cestu, měl to být způsob, jak pozvednout českou ekonomiku pomocí vlastních investic a projektů. Bohužel privatizace podniků v praxi příliš efektní nebyla a stala se terčem kritik. Klaus však i ve své nejnovější knize Makroekonomická fakta české transformace trvá na tom, že tehdy zvolená cesta byla jediná možná a správná.

V roce 1995 byl Klaus jmenován profesorem pro obor financí na VŠE v Praze. O tři roky později spoluzaložil Centrum pro ekonomiku a politiku, jehož cílem je šíření a podpora idejí svobodné společnosti a tržního hospodářství.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat