Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká krása na vývoz

Česko

Hokejisté, sklo, pivo.

A topmodelky. To jsou nejznámější české vývozní artikly.

Jejich tváře zdobí obálky prestižních módních časopisů, prochází se po molech světových módních návrhářů a dělají kampaně luxusním značkám. O kom je řeč? O českých děvčatech, která se probojovala mezi nejžádanější světové topmodelky.

Čím to je, že se v tak malé zemi rodí tolik krásných žen? Milada Karasová, ředitelka agentury Czechoslovak Models, v tom má jasno: „V zahraničí slýcháme, že v Češkách se snoubí přirozená ženskost a sex-appeal, který nepůsobí prvoplánově. Asi to máme dané geneticky. Přes naše území se přehnaly mnohé vlivy, geny se promíchaly a výsledkem je, že nejkrásnější ženy se rodí hlavně na Moravě. Mají výrazné lícní kosti, ideálně posazené oči, čistou pleť.“ České dívky mají ale ještě další plus. Mnohé z nich pocházejí ze skromných poměrů a dětství prožily v socialismu. Dokážou si vážit vydělaných peněz a jsou ochotné pomáhat. Buď si zakládají vlastní nadace, nebo se charitativních akcí zúčastňují.

Loni na podzim například Petra Němcová iniciovala vznik kalendáře s nejkrásnějšími českými modelkami Supermodelky 2008. Velká část z prodeje je určena pro Petřinu nadaci Šťastná srdce.

Vedle Němcové se v kalendáři objevily Pavlína Pořízková, Karolína Kurková, Ivanka Trumpová, Tereza Maxová, Veronika Vařeková, Eva Herzigová, Alena Šeredová a další. Všechny bez nároku na honorář. Supermodelky na vymření S modelkami, kterým je dnes kolem třiceti, ale pomalu odchází kult supermodelek, které vydělávají miliony. (Pamatujete na výrok Lindy Evangelisty, že za méně než deset tisíc dolarů ani nevstane z postele?) „Dnes už z nich módní průmysl nechce vytvářet hvězdy typu Evy Herzigové,“ říká Milada Karasová a pokračuje: „Většinou si návrháři najdou velmi mladé dívky, které vlastně už nikdo moc nezná.“

Zdá se, že tohle naše supermodelky moc netrápí. Vydělaly si dost a konečně nastal čas pro rodinu a jiné aktivity.

Eva Herzigová si nemůže vynachválit mateřství. Loni v létě porodila svému partnerovi, italskému továrníkovi, chlapečka. I když si myslela, že na čas zvolní, zakázky se jí jen hrnou. Podílí se, mimo jiné, na kampani pro klenotnickou firmu Choppard a módní značku Louis Vuitton.

Veronika Vařeková, bývalá manželka hokejisty Petra Nedvěda, má kontrakt s Niveou a značkou luxusního spodního prádla Viktoria’s secret. Tereza Maxová se věnuje synovi a své nadaci a kromě mnoha dalších aktivit je tváří kosmetické firmy Oriflame.

Dřívější Miss ČR Helena Houdová žije život plný extrémů. Jeden večer předvádí šaty za milion dolarů od Valentina na newyorském týdnu módy, druhý den jede za HIV pozitivními dětmi do Kambodže v rámci své nadace Slunečnice.

Mnohé zkoušejí herectví. První česká topmodelka, matka dvou synů a manželka hudebníka Ricka Ocaseka, Pavlína Pořízková, má na kontě už více než dvacítku filmů.

Jmenovkyně Petry Němcové, Pavlína Němcová, si loni z přehlídkového mola odskočila do filmu o Edith Piaf, kde si zahrála novinářku, a od konce března bude natáčet s francouzským režisérem Parikem Lecontem.

Alena Šeredová žije v Itálii, kde nedávno porodila fotbalovému brankáři Gigi Buffonovi syna.

A zatím bezdětná rodačka z Děčína, Karolina Kurková, má byt na Manhattanu a patří k nejlépe placeným modelkám na světě.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...