Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká lékařská komora vyzvala ministra Hegera k rezignaci

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: ČTK

PRAHA Česká lékařská komora (ČLK) na svém víkendovém sjezdu přijala usnesení, kterým vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) k rezignaci. Komoře se nelíbí reformní kroky ministerstva - nesouhlasí se zákonem o minimální dostupnosti zdravotních služeb, rušením lůžek či návrhem zákona o univerzitních nemocnicích. Požaduje také nulovou sazbu DPH na léky.

Heger na sjezdu uvedl, že si je špatných vztahů s ČLK vědom. Transformaci zdravotnictví se však podle svých slov snaží dělat co nejšetrněji.

Podle prezidenta komory Milana Kubka klesají výdaje na zdravotnictví rychleji, než se snižuje úroveň ekonomiky. "Zvyšující se DPH vysává peníze zpět do rozpočtu," uvedl. ČLK také tvrdí, že snižující se počet lůžek v nemocnicích nekoresponduje s výdaji pojišťoven na ústavní péči. Podle komory se rušením lůžek neušetří, v Česku jich není nadbytek.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Hegera se ale nulovou sazbu na léky nepodařilo prosadit. Vláda přijala takové stanovisko, že do zdravotnictví více peněz nepůjde. Ministr také uvedl, že má Česko jeden z největších objemů nemocničních lůžek. Pokud by jejich počet neklesal, byla by ústavní péče stále dražší. To, že výdaje neklesají úměrně s jejich rušením, je prý dáno dražšími technologiemi.

V Česku funguje 152 nemocnic. Všem ke konci roku vyprší smlouvy se zdravotními pojišťovnami o hrazení péče. Ministerstvo zdravotnictví chce nemocniční síť zeštíhlit, a to zhruba o 6000 lůžek. Zajistit to mají pojišťovny. S některými zařízeními nemají už novou dohodu uzavírat, u jiných se mají upravit.

Úplně skončit by brzy mělo 12 nemocnic. Dalších 18 by mělo dostat už jen střednědobou smlouvu. Dvě třetiny všech nemocnic by se pak měly v příštích pěti letech zbavit některého ze svých oddělení.

Lékařská komora, odboráři, některé pacientské organizace i sdružení nemocnic tento záměr kritizují. Podle nich se zhorší dostupnost péče pro nemocné. Ministerstvo s tím nesouhlasí. Podle něj naopak lidé dostanou léčbu v moderně vybavených zařízeních. Odbory zdůrazňují i to, že kvůli útlumu celkem tří desítek nemocnic přijdou o práci stovky lidí.

ČKL se postavila také proti záměru zákona o univerzitních nemocnicích. Vadí jí, že se na jeho přípravě nemohla podílet a kritizuje to, že by se pro zaměstnance těchto zdravotnických zařízení rušily státní platové tabulky.

Heger zopakoval, že mají být univerzitní nemocnice neziskové, mají být odstátněny a v zákonu má být pojistka proti jejich privatizaci. Podle ministerstva jde o jedno z protikorupčních opatření. Zákon by měl platit od roku 2014.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...