Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Starají se o hospodské, ne o doktory a stát je arogantní, míní šéf lékařů Kubek

Šéf lékařské komory Milan Kubek v diskusním pořadu Rozstřel. (13. června 2019) foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v sobotu na sjezdu profesní organizace v Brně kritizoval přístup ministerstva zdravotnictví. Označil jej za arogantní. Ministerstvo podle něj ani neodpovědělo na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky, což se stalo poprvé. Ministr Vlastimil Válek se proti kritice ohradil a slíbil, že se vždy pokusí najít společné řešení.
  12:09aktualizováno  15:52

Vedení komory už dříve uvedlo, že nesouhlasí s návrhem úhradové vyhlášky, která by měla v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent. ČLK požadovala růst úhrad o 13 procent.

„Osm procent nepokrývá ani současnou inflaci. Mne velmi mrzí arogantní postoj ministerstva zdravotnictví, které nám na naše připomínky ani neodpovědělo. Ne, že je neakceptovalo, ale to se stalo poprvé, že úředníci ministerstva zdravotnictví vůbec neodpověděli,“ řekl v sobotu na sjezdu Kubek.

Podle Kubka byla spolupráce s bývalým ministrem Adamem Vojtěchem špatná, spolupráce s Vlastimilem Válkem ale není lepší. Válek na sjezdu promluvil v sobotu odpoledne a ohradil se, že by s komorou nekomunikoval.

„Nevzpomínám si, že kdykoliv jste požádal o schůzku, že bych odmítl. A veřejně slibuji, že kdykoliv požádáte sekretariát ministra zdravotnictví o schůzku, vždycky vám a České lékařské komoře vyjdu vstříc a vždy si najdu čas, abychom tu schůzku absolvovali,“ prohlásil ministr. „Jsou věci, kde se neshodneme, a to je pochopitelné, neshodneme se ve všem. Jsou věci, kde se shodneme, a vždy se budu snažit, abychom tu shodu našli,“ dodal ministr.

Dopis pro Fialu

Kubek také uvedl, že se snažil jednat také s předsedou vlády Petrem Fialou a požádal ho o setkání s argumentem, že úhrady musí pokrývat alespoň inflaci a že při růstu cen energií a dalších věcí budou mít zdravotnická zařízení značný problém. „A že se tady společnost stará o každého hospodského, a nestará se o doktora. Odpovědí mi byl slušný, byť poměrně asertivní dopis, že ta úhrada osm procent je maximum možného,“ řekl prezident ČLK.

Uvedl, že podle odpovědi zdravotníkům mimo jiné pomůže zastropování cen energií nebo to, že zdravotníci vydělali na zrušení superhrubé mzdy. „Na tom vydělal každý, akorát státní rozpočet na to chcípne,“ řekl v sobotu Kubek.

Česká lékařská komora byla založena před 32 lety, 17. října 1990. Hájí profesní zájmy a čest lékařského povolání. Dohlíží na to, aby její členové vykonávali své povolání odborně a v souladu s etikou. Je největší stavovskou organizací lékařů a je také oprávněna nad nimi vykonávat disciplinární pravomoc. Lékaře zastupuje při jednáních s ministerstvem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Sdružuje přes 55 000 lékařů.

Máte právo na nadstandard ve zdravotnictví, říkala TOP 09 v roce 2017:

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...