Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká města oblékají vánoční háv. Co všechno chystají pro návštěvníky?

Česko

  11:35
PRAHA - Jarmarky, perníčky, hřejivý punč. Česká města se chystají na advent. Slibují rozmanité trhy, rozsvěcení stromků, koncerty a mnoho dalších kulturních akcí spojených s Vánocemi. Díky kulturnímu programu, přijde na náměstí víc lidí, věří.

Vánoční trhy - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

V Nespekách na Benešovsku v nedělí pokáceli smrk, který se rozsvítí na Staroměstském náměstí slavnostně příští sobotu. V centru metropole v tento den začnou trhy, které potrvají do začátku ledna.

Vánoční trhy začnou v Praze na konci listopadu

Vánoční smrk pro Prahu

Smrk vysoký 26 metrů vyrostl na soukromém pozemku a svou výškou začal ohrožovat sousední dům, proto ho majitel nabídl pořadatelům trhů. Strom bude zkrácen na délku 22 metrů, z toho dva metry půjdou do země. Porážel ho stejně jako v minulosti mistr republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Krásný smrk opouští Nespeky. Ozdobí adventní Staroměstské náměstí.

Kácení vánočního stromu určeného na pražské Staroměstské náměstí. (Nespeky,...

Největší mechanický betlém na světě

Jihočeská města a obce na adventních programech nešetří, velká je dotují statisíci korunami stejně jako loni. 

Například České Budějovice nabízí od 28. listopadu do lednových Tří králů 250 akcí, radnice na vánoční oslavy přispěla 811 tisíci korunami. Poprvé bude v centru města nainstalován slaměný betlém výtvarníka Jiřího Jedličky.

Jindřichův Hradec je v předvánočním čase vyhledáván zejména kvůli rozsáhlé sbírce betlémů. Muzeum vlastní i největší mechanický betlém na světě. Tomáš Krýza ho vytvářel přes 60 let.

Osvětlená Plzeň

Plzeň zaměstnává světelná výzdoba. Z Plzeňského kraje musí ozdobit nejvíce ulic, sloupů veřejného osvětlení, stromů a fontán. S instalací se začalo o minulém víkendu. „Vánoční výzdoba je převážně v LED technologii. Konstrukčně se jedná o samostatné prvky na sloupy veřejného osvětlení, přívěsové prvky do ulic kolem náměstí Republiky a dekorace na vzrostlé stromy,“ řekl ředitel městské organizace Správa veřejného statku města Plzně Milan Sterly.

Řemesla a jarmarky na severu

Když vám dojdou nápady, jedlé dárky nezklamou nikdy. Nechte si inspirovat třeba...

Náměstí, muzea i památky v Libereckém kraji oživí od příštího týdne vánoční trhy, které patří k nejnavštěvovanějším akcím v závěru roku. Na nejnavštěvovanějších trzích, například  na zámku na Sychrově či v muzeu v České Lípě si pořadatelé mohou mezi prodejci vybírat. „Hodně preferujeme stánky, kde se ukazují nějaká řemesla,“ uvedl ředitel českolipského muzea Zdeněk Vitáček.

Tradičně nejširší bude nabídka na trzích v Jablonci. I letos bude své zboží nabízet přes sto prodejců. Lidé tradičně chodí na rozsvěcení stromků. „Loni rozsvěcení vánočního stromu přilákalo odhadem až 10 tisíc návštěvníků,“ uvedla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Ústecký kraj

Města v Ústeckém kraji připravila na adventní čas tradiční akce, jako jsou trhy nebo rozsvěcení vánočních stromů, i bohatý doprovodný program. V Chomutově doplní na trzích českou tradici speciality. Chybět nebudou dobroty z partnerského německého města Annaberg-Buchholz, nově budou na trhu francouzské speciality. V Děčíně začnou požehná vánočnímu stromu polský kněz Zbigniew Czendlik. Hostem kulturního programu, který začne ve 14.00, bude skladatel a klavírista Jaroslav Uhlíř.

Z orloje budou padat kuličky

Náměstí Svobody v Brně, kde v pátek začnou Brněnské Vánoce s trhy, už na návštěvníky čeká stromek s vánoční vesničkou plnou stánků, zoo koutkem a betlémem. Podle mluvčí Turistického informačního centra Brno Gabriely Peringerové se lidé mohou těšit i na speciální adventní kuličku, která každou hodinu spadne z orloje.

Kratší, ale atraktivnější

Pracovníci Technických služeb města Jihlavy dokončují v instalaci vánočního...

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Vysočiny. V Jihlavě začne letos vánoční jarmark netradičně až 12. prosince a skončí až před Štědrým dnem. „Objevily se názory, že trvají moc dlouho a jsou pak už pro lidi neatraktivní,“ vysvětlil letošní zkrácení trhů mluvčí radnice Radek Tulis.

Prohlédněte si, jakými stromy se česká města pyšnila minulý rok.

ÚSTÍ NA LABEM - Na Lidickém náměstí je strom oděn do bílé barvy sněhu.
Vánoční Staroměstské náměstí letos období smrt z Benešovska
KOLÍN - V Kolíně svítí stromek jen žlutě, konce větví zdobí obrovské vločky.
HRADEC KRÁLOVÉ - Tady vsadilo město na prostou modrou.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat