Česká města přicházejí o příjmy

Vůbec poprvé v novodobé historii Česka dojde k meziročnímu poklesu rozpočtů u většiny obcí

PRAHA Západočeské město Cheb a obec Suchá Loz ve zlínském kraji. Až dosud neměly nic společného. Nyní se situace mění. Obě obce se chystají vůbec poprvé obrátit se na komerční banky s žádostí o úvěr.

„Zvažujeme, že v příštím roce požádáme o úvěr na stavbu kulturního domu,“ prozrazuje 1. místostarosta Chebu Miroslav Plevný. Starosta Suché Lozi Petr Gazdík se zase chystá vypsat výběrové řízení na financování nákupu hasičského vozu za téměř 1,4 milionu korun.

„Hospodářská krize výrazně poznamenala naše příjmy. Vlivem nižšího výběru daní již nestíháme pokrývat ani mandatorní výdaje, investiční projekty musíme buď zcela odkládat, nebo si na ně půjčovat od bank,“ říká Gazdík.

Zpomalení hospodářského růstu domácí ekonomiky přidělalo vrásky lidem prakticky na všech radnicích v zemi. Vlivem nižšího ekonomického výkonu došlo k poklesu daňových příjmů, které tvoří klíčový zdroj příjmů pro města a obce. Další výpadek v příjmech pak budou představovat i odložené zálohy na daň z příjmu - jedno ze stimulačních opatření pro malé firmy, představené na jaře Topolánkovým kabinetem. „Daňové příjmy měst a obcí by letos mohly proti loňskému roku poklesnout zhruba o jednu pětinu. Zejména pro malé obce to může představovat vážný problém,“ přiznává výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech. Podle nejaktuálnějšího výhledu daňových příjmů pro letošní rok, které ministerstvo financí představilo koncem července, by obce letos měly z vybraných daní získat 137,8 miliardy korun. V loňském roce přitom inkasovaly 155,7 miliard korun. K takovému scénáři by mělo podle propočtů ministerstva financí dojít v případě, že hrubý domácí produkt země v letošním roce propadne o 4,3 procenta.

Vůbec poprvé letos rozpočty měst a obcí neporostou, většina z nich naopak poklesne. „Od roku 1989 se městům a obcím žilo každoročně líp a líp a jejich rozpočty rostly rok od roku. Tomu je ale konec,“ řekl Jech. A některé obce se již začínají přizpůsobovat. „Od svých kolegů vím, že některá města již v rámci úspor omezují veřejné osvětlení, a další problém může nastat s výdaji na zimní údržbu komunikací,“ říká Gazdík. Jech, který zasedá v zastupitelstvu obce Říčany u Prahy, zase hovoří o krácení pracovních úvazků obecních úředníků. Zájem o půjčky sílí Až dosud hospodařily města a obce s výraznými přebytky. Podle Jecha činil celkový přebytek hospodaření měst a obcí na konci loňského roku 80 miliard korun. Letošní propad ve výběru daní ale přinesl rychlý zvrat. Stále více obcí se začíná obracet na banky s žádostí o úvěr.

„V posledním období zaznamenáváme velmi silný zájem měst a obcí o úvěry na financování jejich municipální infrastruktury. V průběhu uplynulých zhruba dvou týdnů jsme obdrželi řadu výzev k podání nabídek do zadávacích řízení, nebo jsme projednávali dotazy k možnosti takovéto úvěry získat,“ potvrzuje Lubomír Rajdl, vrchní ředitel úseku strategie Českomoravské záruční a rozvojové banky. „Převažují menší města či obce, které poptávají nejčastěji úvěry na financování jejich vodohospodářských projektů. Výjimkou však nejsou zájemci o úvěry na vodovody či kanalizace ve výši stovek nebo desítek milionů korun.“ Zástupci starostů i finančníků se ale shodují, že výše úvěrů pro municipality musí být přiměřená. „Neplatí rovnice, že nedostatečný příjem se jednoduše nahradí úvěrem,“ uvedl Rajdl.

***

Zvažujeme to, že v příštím roce požádáme o úvěr na stavbu kulturního domu Miroslav Plevný 1. místostarosta Chebu

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.