Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pošta nabídla k prodeji budovu v Jindřišské ulici, chce za ni 1,3 miliardy

Budova centrály České pošty (hlavní pošta) v Jindřišské ulici v Praze (2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Česká pošta nabídla na portálu veřejné správy budovu na rohu Jindřišské ulice a Politických vězňů. Během 30 dnů o ní mohou projevit zájem státní instituce. O budovu v Jindřišské ulici již dříve projevil zájem Magistrát hlavního města Prahy.
  16:49

Minimální cena je ve výši odhadu 1,325 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pokud o budovu nebude mít zájem nikdo ze státního sektoru, začne podnik připravovat nabídku na prodej ostatním subjektům. Formu této nabídky včas upřesní.

Rozlehlá, šestipatrová budova je v současnosti stále využívána jako poštovní pobočka. Její vybavení je tomu uzpůsobené, například pro přepážkovou halu je zastřešen jeden ze dvorů, které budova nabízí. Druhý dvůr aktuálně slouží pro parkování a manipulaci se zásilkami. Mnoho prostorů je však uzpůsobeno pro administrativu.

„Obecně lze konstatovat, že prostory budově lze využívat jednak v menší míře jako provozně obchodní (prostory dvorany a bezprostředního okolí, přístupné veřejnosti) včetně skladového zázemí, jednak převážně jako administrativní prostory,“ uvádí pošta v nabídce.

Jednou ze zajímavostí budovy je síť potrubní pošty, která se zde nachází. Je uložena převážně v podzemí, s pomocí konstrukce pražských mostů na třech místech překračuje Vltavu. Má hvězdicovité uspořádání a pět hlavních tras vycházejících z budovy hlavní pošty. K pohonu zásilek se používá stlačený vzduch, který dodávají dmýchadla. Pouzdro na zásilky má délku téměř 30 centimetrů, vnitřní průměr asi pět centimetrů. Tratě měří přes 55 kilometrů a některé více frekventované trasy jsou zdvojené. V současnosti je potrubní pošta nevyužívána, ale je provozuschopná.

Společně s kupní smlouvou se bude uzavírat také nájemní smlouva, na jejímž základě bude Česká pošta oprávněna využívat zastřešenou dvoranu, prostory v druhém nadzemním podlaží a šest parkovacích stání na nezastřešeném dvoře.

Zájem pražského magistrátu zúčastnit se případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky a dalších nemovitostí schválili pražští zastupitelé koncem června. Město tehdy uvedlo, že by preferovalo přímý odkup nemovitostí. Magistrát má zájem i o budovu v Moravské ulici v Praze 2.

Rozsáhlá novorenesanční budova byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována, Česká pošta zde sídlí od roku 1873. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v budově sídlí i ředitelství České pošty. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy, proto sáhla k úsporným opatřením. Minulý týden pošta prodala v elektronické aukci tři nepotřebné nemovitosti v pražské Krči. Dohromady za ně získá téměř 400 milionů korun.

Pošta ve snaze snížit ztrátu zrušila od letošního července v Česku tři stovky poboček a ohlásila, že se bude zbavovat majetku. Každou ze tří nabízených nemovitostí prodávala prostřednictvím vlastní aukce. Nejvyšší vyvolávací cenu, přes 310 milionů korun, měla budova v ulici Na Strži.

Autoři: ,