Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česká pošta se připravuje na vlastní insolvenci, najala si právníky za miliony

ilustrační snímek foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

Česká pošta před několik týdny oznámila, že pokud nenastartuje transformaci, může se ke konci roku dostat do insolvence. Na tuto možnost se už nyní chystá. V registru smluv se ve středu objevila smlouva na advokátní služby za 8 milionů korun.
  20:20

V loňském roce státní podnik podle ministra vnitra Víta Rakušana vykázal ztrátu 1,5 miliardy korun. „Jsme před čtyřmi scénáři. První automaticky zamítnu, ale jde v něm o to, že pokud nebudeme dělat nic, tak Česká pošta zbankrotuje a skončí v insolvenci,“ uvedl v minulosti Rakušan.

Současně nastínil další scénář. „Řízená insolvence, kdy si řekneme, že Českou poštu nepotřebujeme. Dalším legitimním scénářem je ji prodat. A čtvrtý scénář říká, že se musí změnit,“ doplnil ministr.

Analýza hrozby insolvenčního řízení

Právě na možnou insolvenci se podnik po právní stránce chystá. Ve středu se v Registru smluv objevila Smlouva o poskytování právního poradenství “restrukturalizace“ s cenovkou 8 milionů korun bez DPH, kdy hodinová sazba je nastavena na dva tisíce korun bez DPH. Podnik smlouvu podepsal s advokátní kanceláří Rowan Legal.

Ve smlouvě se mimo jiné píše, že advokátní kancelář poskytne služby spojené s analýzou hrozby insolvenčního řízení a možných právních řešení vedoucích k omezení souvisejících rizik, zahrnující například poradenství, konzultace, osobní konzultace či zpracování odborných stanovisek nebo zastupování před soudy a státními orgány.

Česká pošta smlouva o advokátních službách. | foto: iDNES.cz

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík pro iDNES.cz uvedl, že přestože insolvenční scénář není preferovanou variantou, nelze v současné ekonomické situaci tuto variantu ponechat bez přípravy. „Pokud jde o konkrétní obsah poradenství, je předčasné o něm hovořit. Pokud by se České poště riziko insolvence nepodařilo odvrátit, byl by obsah poradenství zřejmý z insolvenčního rejstříku,“ řekl pro iDNES.cz Vitík.

„Je to krok, který umožní přežití České pošty“

Kvůli potížím se Česká pošta rozhodla zrušit pobočky po celé republice, což vyvolalo mezi veřejností i politiky kritiku. Vedení státního podniku totiž chce počty poboček k 1. červenci snížit o tři stovky na 2 900. Ročně tím má ušetřit až 700 milionů korun.

„Je to krok, který umožní přežití České pošty,“ komentoval nedávno Rakušan. Státní podnik má zrušit okolo 950 míst přímo na poštách a dalších 500 v logistice.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!