1. října 2017 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češka přežila pád z Gerlachovského štítu, vážně si zranila nohu

Gerlachovský štít, Vysoké Tatry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gerlachovský štít, Vysoké Tatry | foto: Wikimedia/Jozef Kotulič

BRATISLAVA Přibližně 30 metrů dlouhý pád z nejvyšší hory Slovenska, Gerlachovského štítu ve Vysokých Tatrách, přežila v sobotu česká horolezkyně. Vážně si ale poranila nohu. Informovala o tom v neděli slovenská Horská záchranná služba (HZS), která pomáhala také dalším dvěma horolezkyním z ČR a jiným turistům.

V pátek v Tatrách nepřežil podobný pád třiačtyřicetiletý český horolezec, o víkendu tam po pádu ve vysokohorském terénu zase zemřel slovenský turista.

Žádost o pomoc třiadvacetileté české horolezkyni záchranáři dostali v sobotu vpodvečer. Vzhledem k tomu, že vyslání vrtulníku do oblasti nebylo možné, záchranáři vyrazili ke zraněné pěšky. Horolezkyni, která byla při vědomí, mezitím první pomoc poskytli svědci nehody.

Chladné počasí a místy až 40 centimetrů sněhu

Záchranáři snesli Češku do přístupnějšího terénu, kde ji předali přivolané posádce rychlé lékařské pomoci. Záchrannou akci, která byla ukončena tři hodiny po půlnoci, komplikovalo chladné počasí a místy až 40 centimetrů sněhu.

Jen několik minut po ohlášení zmiňované nehody požádali HZS o pomoc další dvě české horolezkyně. Nacházely se v oblasti Gerlachu, nebyly zraněné, ale nedokázaly samy sestoupit do údolí. Češky nakonec ve vysokohorském terénu přečkaly noc a v neděli je vrtulník dopravil do údolí.

Předchozí noc ve stejné oblasti nouzově nocovala pětice českých horolezců, kteří měli rovněž problémy se sestupem a které pak evakuoval vrtulník. Z Lomnického štítu v Tatrách byli zase údolí letecky převezeni dva slovenští horolezci, kteří zabloudili během sestupu a kteří noc na neděli přečkali v náročném terénu.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz