9. března 2010 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká republika jako pervitinová velmoc: loni odhaleno 340 varen

Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | foto: Shutterstock

Policie v loňském roce odhalila 340 laboratoří na výrobu pervitinu. Šéf Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych dnes odhadl, že jejich skutečný počet je ještě několikanásobně vyšší. NPC proto podporuje vládní novelu zákona o léčivech, která má znovu zavést omezení prodeje léků s pseudoefedrinem, z nějž se pervitin vyrábí.

Česko má ve zneužívání pervitinu prvenství v celé Evropě. Frydrych na dnešní tiskové konferenci upozornil, že na rozdíl od sousedního Německa, Polska i Slovenska nedokázala Česká republika na tento problém zareagovat a dostupnost léků s pseudoefedrinem omezit. "Když to řeknu lidově, jsme celé Evropě pro smích," podotkl.

Podle něj může současný stav působit navenek tak, že se v Česku s tichým souhlasem státu prodávají léky na výrobu drog. Přijetí vládní novely by naopak vyslalo do Evropy signál, že ČR chce zneužívání pervitinu řešit.

V současné době si zákazník může v lékárně měsíčně koupit celkem 60 tablet léku s obsahem pseudoefedrinu, a to po předložení občanského průkazu. Údaje o kupujících z jednotlivých lékáren se ale nikde neshromažďují, takže nic nebrání tomu, aby zákazník nakupoval další balení léku v různých lékárnách.

To má změnit právě vládní novela zákona o léčivech, která zavádí shromažďování údajů v centrálním úložišti dat. Tento systém fungoval už loni od května do října, kdy skončil kvůli výhradám Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ministerstvo zdravotnictví pak připomínky úřadu zapracovalo do novely, o jejímž dalším osudu teď budou rozhodovat poslanci.

ČTK