Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká republika je 23. nejlepším místem pro život. První je Austrálie

Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Podle žebříčku, který každý rok sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko 23. nejlepším místem pro život na světě. Oproti minulému roku si tak pohoršila o jedno místo, předstihla však například Slovensko nebo třeba Jižní Koreu. Naopak vítězná Austrálie žebříčku kraluje již čtvrtým rokem.

V první pětce jsou tradičně severské země Norsko, Švédsko, Dánsko a Kanada. Do první desítky se vedle Austrálie dostaly také Švýcarsko, USA, Finsko, Nizozemsko a Nový Zéland. Česká republika je na 23. místě za Slovinskem, ale před Slovenskem, Estonskem či Jižní Koreou. Na chvostu žebříčku je Mexiko spolu s Tureckem.

Index hodnotí podle 11 kritérií životní úroveň ve 36 hospodářsky vyspělých zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem.

Zaměstnanost v ČR je nadprůměrná

V České republice dosahuje podle OECD roční očištěný upotřebitelný příjem na osobu v průměrné domácnosti 17.262 dolarů (asi 341.000 korun), průměr v OECD činí 23.938 dolarů (přibližně 473.000 korun). Do této částky OECD zahrnuje nejen příjmy z ekonomické aktivity, ale například také sociální transfery či bezplatnost školství a zdravotní péče. V ČR ale existuje poměrně značná nerovnost, kdy 20 procent nejbohatších obyvatel vydělává takřka čtyřikrát více než 20 procent nejchudších. Zaměstnanost je naopak nad průměrem OECD.

Žebříček zemí

1. Austrálie

2. Norsko

3. Švédsko

4. Dánsko

5. Kanada

6. Švýcarsko

7. USA

8. Finsko

9. Nizozemí

10. Nový Zéland

11. Island

12. Velká Británie

...

21. Španělsko

22. Itálie

23. Česká republika

24. Izrael

25. Jižní Korea

26. Slovensko

27. Polsko

Zdroj: OECD

Středoškolské vzdělání má v ČR 92 procent obyvatel ve věku 25 - 64 let, což je značně na průměrem 75 procent v rámci OECD. Očekávaná doba dožití při narození je v ČR 78 let, tedy o dva roky méně, než je průměr OECD. Subjektivní úroveň spokojenosti je u Čechů lehce pod průměrem, kdy u 71 procent obyvatel převažují v každodenním životě pozitivní zážitky nad těmi negativními, průměr OECD je 76 procent.

Austrálie je na špici žebříčku v občanské angažovanosti, nadprůměrně je hodnocena například v následujících kategoriích: kvalita životního prostředí, zdraví, bydlení, osobní bezpečnost, zaměstnanost, subjektivní životní spokojenost. Podprůměrné hodnoty dosahuje pouze v kategorii rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Prvenstvím v tomto kritériu se naopak může pochlubit Dánsko.

Švédsko je první v kvalitě životního prostředí, v osobní bezpečnost ale zaostává za průměrem. Švýcaři si vedou nejlépe v kategorii zaměstnanosti, příjmů a subjektivní spokojenosti.

V Mexiku je největším problémem bezpečnost, Turecko nejvíce ztrácí v kategorii příjmu, bydlení a také životní spokojenosti.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...