Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý Trumpův stratég tvoří pravicovou alianci proti imigraci, v Česku mu pomáhá Petr Bystroň z AfD

Česko

  5:00
Praha - Bývalý hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa nepatří v USA mezi vlivné figury. Guru nacionalistické pravice se před rokem s Bílým domem rozešel ne právě v dobrém, letos v lednu pak opustil i post šéfa pravicového serveru Breitbart News. Steve Bannon nicméně napřel síly k novému projektu – vytváří alianci evropských pravicových stran, které bojují proti imigraci.

Steve Bannon foto:  Petr Topič, MAFRA

A v Česku se mu v tom dostává nebývalé podpory. Jak LN zjistily, Bannonovou hlavní spojkou je přitom Petr Bystroň, poslanec Bundestagu za Alternativu pro Německo (AfD). Byl to právě Bystroň, kdo v neděli večer osobně doprovodil Bannona do Lán, kde je oba pohostil prezident Miloš Zeman.

Ten ze schůzky příliš nadšený nebyl. „Rozešli jsme se v chladné atmosféře,“ řekl včera Zeman. Bannona kritizoval za podporu cel vůči Číně.

Lánské dostaveníčko bylo ale jen předehrou k dalším plánům někdejšího Trumpova poradce. V rámci loni založeného bruselského think tanku „The Movement“ (Hnutí) sbírá Bannon souputníky po Evropě a jako někdejší stratég Trumpovy volební kampaně jim nabízí doporučení, jak uspět ve volbách do Evropského parlamentu.

V Česku mu v tom pomáhá právě Petr Bystroň, jenž má české kořeny, a tedy dobré kontakty v tuzemské politice. Přátelí se s exprezidentem Václavem Klausem, s nímž se Bannon již sešel. Bystroň také vytipoval další ideově spřízněné politiky, s nimiž by se v Česku Steve Bannon mohl sejít.

Ne náhodou je mezi nimi poslanec ODS a syn bývalé hlavy státu Václav Klaus mladší. Petr Bystroň by v roli české spojky rád zprostředkoval i schůzku s premiérem Andrejem Babišem, jehož hnutí ANO by s Bannonem mohlo nalézt společné zájmy. Otázku LN na toto téma ponechal Babiš bez odpovědi.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...