9. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Česká televize nám neříká pravdu.‘ Aktivisté chtějí protestovat proti ČT, prý se málo věnuje klimatu

Tři symboličtí oběšenci se 30. července 2019 objevili na brněnském náměstí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři symboličtí oběšenci se 30. července 2019 objevili na brněnském náměstí... | foto: ČTK

PRAHA Proti veřejnoprávní České televizi hodlají v pátek protestovat aktivisté z ekologického hnutí Extinction Rebellion. Médium podle nich nedostatečně informuje o klimatické krizi. Protest se ale všem sympatizantům hnutí nelíbí, podle některých informuje ČT o klimatu dostatečně. Stejně to vidí i samotná televize, která považuje kritiku za neopodstatněnou.

Protest aktivisté z české pobočky hnutí Extinction Rebellion – XR (Rebelie proti vyhynutí – pozn. red.) nazvali „Říkejte nám pravdu“. 

Podle nich Česká televize porušuje článek 19 svého kodexu. V něm se praví, že v případě vážného ohrožení zdraví, bezpečnosti či majetku by měla ČT svým vysíláním výše zmíněné chránit. To ale podle aktivistů momentálně nedělá.

„Klimatická krize naléhavě a vážně ohrožuje bezpečnost, zdraví i majetek obyvatelstva,“ prohlašují rebelové na facebookové stránce protestu. Ten se má konat před zpravodajskou budovou na Kavčích horách v Praze mezi páteční jedenáctou a dvanáctou hodinou.

„Já jsem klima“

„Já jsem klima“

Podle některých sympatizantů hnutí je ale protest zaměřený proti ČT zbytečný. „Aktivity XR vítám. U akce proti České televizi mi ale vadí, že její autoři lžou, aby konání akce obhájili,“ řekl LN příznivec klimatické rebelie Jonáš Krutil, podle něhož veřejnoprávní médium o změnách klimatu informuje dostatečně. 

„V hlavních zprávách věnuje dokonce i vlastní prostor Gretě Thunbergové a jiným,“ doplnil Krutil, který považuje klimatickou změnu a vymírání druhů za palčivý problém a sympatizuje s většinou radikálních akcí zelených aktivistů. 

Podle něj zmiňovaný článek 19 v Kodexu České televize existuje pro skutečně výjimečné případy - jako vpád cizích vojsk a přírodní katastrofy. „Pro mě je důležité, aby lidé neohýbali pravdu k potvrzení vlastních myšlenek. V tomto případě tomu tak je,“ konstatoval čtyřiatřicetiletý programátor.

Klima má u nás hodně prostoru

Také sama televize považuje výtky za neopodstatněné. Tématům ekologie a změny klimatu se prý věnuje dlouhodobě. „Česká televize se aktuálním ekologickým tématům, životnímu prostředí i klimatickým změnám věnuje nejen v kontinuálním vysílání, případně ve zpravodajských relacích a tematicky zaměřených pořadech programu ČT24, ale i v celé řadě dalších pořadů a dokumentů,“ reagovala na kritiku z řad aktivistů pro LN mluvčí ČT Karolína Blinková.

Přidala k dobru ještě několik příkladů v podobě dokumentu Planeta Česko, cykly Náš venkov či Klima mění Česko a Občanské noviny a Nedej se. Pořady zaměřené na ekologická témata se prý navíc setkávají s pozitivní odezvou od diváků i odborníků. „Výtky na nedostatečný prostor pro témata týkající se životního prostředí ve vysílání proto považujeme za neopodstatněné,“ uzavřela Blinková.

Aktivisté přesto pořádají vlastní informační kampaň. „Budeme vysílat zprávy, které Česká televize nevysílá, i když by měla,“ tvrdí pořadatelé. Ti zároveň žádají po politicích, veřejnoprávních médiích i školách, aby o ekologické krizi obyvatele Česka informovali lépe než doposud. „Pojďte s námi do ulic a zvedněte hlas, je nejvyšší čas povstat,“ vyzývají klimatičtí bojovníci.

Za klima se demonstruje i v Hradci Králové

Za klima se demonstruje i v Hradci Králové

Výtky rebelů jsou dlouhodobé

Kritika na adresu televize sídlící na Kavčích horách ale nemíří od bojovníků proti klimatické změně poprvé. V srpnu letošního roku se v rámci Uhelné komise sešel se zástupci ekologických organizací ministr životního prostředí Richard Brabec. O zasedání komise tehdy Česká televize informovala. „Ani slovo o tom, proč potřebujeme uhlí odstavit. Ostravský region není na nějaké záložní planetě, které se skleníkový efekt netýká,“ napsali tehdy čeští aktivisté televizi.

Uskupení Extinction Rebellion se zformovalo v minulém roce v Anglii, kde zatím také došlo k nejmasovějším protestům. Kromě dostatečného informování veřejnosti o klimatické hrozbě požadují například uhlíkovou neutralitu do roku 2025.

Nejradikálnějším požadavkem rebelujících aktivistů je vytvoření lidových shromáždění „klimatické a ekologické spravedlnosti“, které by následně vedly kroky vlády. „Jedná se o nejférovější a nejlepší cestu, jak prorazit skrze stranickou politiku,“ píše se v manifestu Extinction Rebellion.

Česká pobočka hnutí začala fungovat začátkem tohoto roku, už nyní ale na svém účtu vybrala stovky tisíc korun od svých podporovatelů, včetně 308 tisíc korun, které dorazily z londýnské centrály rebelů.

Podle zájmu uživatelů na sítích by se pátečního protestu proti ČT mohlo zúčastnit okolo stovky lidí. V ten samý den probíhají po Praze další akce, včetně blokace některých komunikací či nahraného masového vymírání.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!