Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 9.10.2019 13:18

Podání RRTV

Jsem nucen vás upozornit na neuvěřitelně manipulativní a dílem dokonce prolhaný televizní Hyde park ze dne 30. 10. 2015, jehož hlavním hostem byl Bedřich Moldan. Pořad opakoval nejhorší propagandistické výmysly kolem „globálního oteplování,“ přičemž nebyl dán žádný prostor nejen opačným názorům, ale dokonce ani presentaci této propagandě nevyhovujících faktů. Navíc byl prokládán vstupy fiktivních „předpovědí počasí“ z „budoucnosti,“ které měly podvědomou propagandou podpořit propagandistický dopad pořadu. Autoři úplně ignorovali a částečně dokonce překroutili skutečnost, že ani SOUČASNÉ klima neodpovídá alarmistickým předpovědím konce 90 let. Vrcholem bylo to, že na divácký dotaz, týkající se středověkého klimatického optima (zemědělství v Grónsku, melouny v Polabí) bylo lživě řečeno, že to není pravda. Můj telefonní dotaz, kde jsem použil přímo tento odborný termín nebyl do dotazů diváků zařazen. Ještě neuvěřitelnější je ovšem tvrzení, že výrazného snížení emisí CO2 lze d

V. Petr 9.10.2019 13:19

dosáhnout vynaložením 1-2% světového HDP. Tuto částku na „podporu OZE“ totiž vydává Česko už dnes, aniž se to ovšem viditelněji projevilo na emisích CO2.

Proto jsem nucen žádat o odvysílání Hyde parku, kde by naopak bylo dáno slovo odpůrcům „teorie globálního oteplování“ a provedení opatření, aby takto manipulativní pořady neměly na veřejnoprávním kanálu v budoucnosti místo.

V. Petr 9.10.2019 13:20

Odpověď

Vážený pane doktore,

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (dále jen „Rada“) projednala na svém 22. zasedání, konaném dne 1. prosince 2015, Vaši stížnost na provozovatele vysílání Česká televize, respektive na pořad Hyde Park, odvysílaný dne 30. října od 20:05 hodin na programu ČT24. Upozorňujete na údajně manipulativní a „dílem dokonce prolhaný“ díl pořadu, jehož hlavním hostem byl Bedřich Moldan. Ten dle Vašeho názoru opakoval nejhorší propagandistické výmysly kolem „globálního oteplování“, přičemž nebyl dán žádný prostor nejen opačným názorům, ale dokonce ani prezentaci této propagandě nevyhovujících faktů. Navíc byl prokládán vstupy fiktivních „předpovědí počasí“ z budoucnosti, které měly podpořit propagandistický dopad pořadu. Autoři úplně ignorovali a částečně dokonce překroutili skutečnost, že ani současné klima neodpovídá alarmistickým předpovědím konce 90. let. Vrcholem pak mělo být, že na divácký dotaz, týkající se středověkého klimatického optima (zemědělství v Gróns

V. Petr 9.10.2019 13:21

(zemědělství v Grónsku, melouny v Polabí) bylo lživě řečeno, že to není pravda. Váš telefonní dotaz nebyl do dotazů diváků zařazen.

Ještě neuvěřitelnější je dle Vašich slov tvrzení, že výrazného snížení emisí CO2 lze dosáhnout vynaložením 1–2% světového HDP. Tuto částku na podporu OZE totiž vydává Česko už dnes, aniž se to ovšem viditelněji projevilo na emisích CO2. Proto žádáte o odvysílání Hyde Parku, kde by naopak bylo dáno slovo odpůrcům „teorie globálního oteplování“.

Hned v úvodu je třeba konstatovat, že v případě Hyde Parku nejde o zpravodajství nebo standardní publicistiku, ale de facto o profilový pořad jedné osobnosti, která v pořadu dostane prostor prezentovat své osobní názory. Pokud jsou to názory z některého oboru, v němž existuje více názorových proudů, zákonitě dojde k rozladění těch odborníků, kteří zastávají rozdílná stanoviska.

Problematika „globálního oteplování“ je typickou ukázkou takto kontroverzního tématu. Hlavní host pořadu je odborníkem stojícím za „oficiá

V. Petr 9.10.2019 13:22

Hlavní host pořadu je odborníkem stojícím za „oficiální teorií“, která zastává přesvědčení, že dochází k jednoznačnému a pokračujícímu růstu průměrné teploty klimatického systému Země, který je silně ovlivněn aktivitami člověka. Nelze požadovat, aby ke každému vědeckému názoru automaticky musel, ve stejném pořadu, zaznít vědecký protinázor. Z hlediska zákona je tato situace nepostižitelná. Zůstává právem autorů pořadu vybrat hosty, stejně tak vybrat z mnoha dotazů ty, které skutečně hostu položí.

Na základě Vaší stížnosti, která je de facto odborným názorovým sporem s protagonisty pořadu, nelze dojít k závěru o prokazatelném porušení zákona o vysílání. Lze Vám doporučit, abyste se se svým požadavkem na odvysílání pořadu s opačným pohledem na problematiku obrátil na provozovatele vysílání Česká televize.


Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...