16. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČT hledá v komparzu arabské či vietnamské děti. Okamura za tím vidí rasismus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 75Diskuse
Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie se ostře vymezil proti České televizi. Nelíbí se mu, že pro svůj dětský pořad Čtení do ouška v jednom ze svých komparzních příspěvků cílí pouze na děti vietnamského, černošského a arabského původu. Televize tím tak podle jeho slov předvádí „rasismus a xenofobii vůči českým dětem“. ČT argumentuje tím, že hledá děti, které v databázi nemá.

„Pro natáčení pořadu Čtení do ouška na stanici Déčko hledáme malé děti - vietnamské, černošské, arabské nebo podobně tmavé (španělské) z Prahy a blízkého okolí,“ stojí v úvodu příspěvku na facebookové stránce Komparzní rejstřík České televize. Děti by zároveň měly být ve věku čtyř až sedmi let, rozumět česky a říct jednoduchou větu ze scénáře.

Inzerát ovšem neponechal chladným poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru, který je známý svým negativním postojem k veřejnoprávní televizi. „ČT předvádí nově rasismus a xenofobii vůči českým dětem – podívejte se na inzerát, ve kterém nechtějí, aby v dětském pořadu vystupovaly české děti,“ napsal s tím, že nerozumí tomu, proč ČT vytváří pořady určené jen vybraným etnickým skupinám. „Není to diskriminace?“ dotázal se. Více se o záležitosti však odmítl pro server Lidovky.cz vyjadřovat.

K tomu se neměla ani ČT, která se proti Okamurovu vyjádření nijak neohradila. Příběhy, které jsou součástí pořadu Čtení do ouška, má podle mluvčí Alžběty Plívové režírovat Karel Smyczek, jenž si mimo jiné zakládá na tom, že u čtení pohádek budou přítomny děti z různých kulturních oblastí. „Herecký rejstřík tak na svém profilu oznámil, že hledá děti, které nyní ve své databázi ještě nemá,“ vysvětlila Plívová.

rsaRobert Sattler
  • 75Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz