Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zelenskyj: Bez jednání s Putinem mír nebude, chci zpět Krym i Donbas

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (14. března 2022) foto: Profimedia.cz

Česká televize vysílala rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Reportér české veřejnoprávní televize jej vedl společně s reportérkami ukrajinské a francouzské televize. Zelenskyj mluvil o mírových jednáních, svém odhodlání, statečnosti Ukrajinců i pohledu na utrpení své země, kterou bombardují ruské rakety.
  14:58aktualizováno  20:36

Volodymyr Zelenskyj je připraven jednat o míru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Případnou kompromisní dohodu s Ruskem o ukončení války by ukrajinští občané schvalovali v referendu, oznámil v rozhovoru. „Ptáte se, na co jsem připraven přistoupit? Na cokoliv, jen když to bude v souladu s mým lidem!“ dodal ukrajinský prezident.

„My jsme pro mír, ať už jakýkoliv. U kompromisu ale musíte vědět, čeho za tu cenu dosáhnete. A my se nemůžeme vzdát ani pídi naší půdy. Musíme udělat vše proto, aby se nám Donbas a Krym vrátil,“ prohlásil v rozhovoru. Obě území si Rusko nárokuje a kontrolují jej proruští separatisté již od roku 2014. Je ale o území ochoten jednat přímo s Putinem, pokud přistoupí na férové referendum obyvatel.

Zelenský rovněž v interview několikrát vyzdvihl statečnost Ukrajinců. „Vidíme, že lid brání náš stát. Vidíme, že to je náš největší poklad a nejlepší štít, ta největší obrana,“ řekl. Dodal, že si přeje, aby lidem zprostředkovával zejména pozitivní sdělení a povzbuzoval je.

Zelenskyj zůstává s rodinou dál v Kyjevě

Ukrajinský prezident se svou rodinou a spolupracovníky i nadále zůstává i s pokračujícími ruskými útoky v Kyjevě. „Pro mě to vůbec nebyla otázka, jestli odjet. I když mi všichni říkali, že musím co nejrychleji pryč,“ řekl v rozhovoru, jehož úryvky odvysílala ČT předem v Událostech.

Po měsíci si už prý na život ve válce zvykl. „Jak se cítím? Normálně, myslím si, že nejsem nemocný, jsem naprosto zdravý člověk. Chápu, co se děje a zcela klidně se rozhoduji. Spím normálně. Nikdy jsem toho moc nenaspal,“ řekl v rozhovoru.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

Zelenský o tom, že zůstává se svými generály, ministry a poradci v Kyjevě, informuje od začátku invaze pomocí videí z mobilního telefonu přímo z ulic metropole. „Říkal jsem: Musíme vyjít a ukázat, kde jsme. Když budeme jenom v kanceláři, nikdo nám neuvěří. Tak jsme vyšli ven a řekli jsme: Jsme všichni tady,“ dodal.

„Nemůžu pocítit bolest ostřelovaných občanů“

Ukrajinský prezident dostal také otázku, jak na něj a jeho spolupracovníky působí záběry, na nichž Ukrajina trpí ruskou invazí – bombardování ukrajinských měst a civilních cílů. Jestli to v nich budí touhu dál bojovat, nebo spíše zvyšuje ochotu ke kompromisům s ruskou stranou.

„Na to je těžká odpověď. Velice těžká... Abychom probrali možné kompromisy, chtěl bych být na místě lidí, kteří teď trpí. Těch, kteří jsou v Mariupolu nebo někde v krytu. Proto chci všechno vědět do detailů (kolik lidí jsme ztratili, pozn. red.). Nikdy nebudu cítit tolik bolesti jako oni, protože pokud po vás nestřílí, nepochopíte to,“ odpověděl Zelenskyj.

Kyjev viní Rusko z válečných zločinů. „Každý z nás by se měl vcítit do situace Ukrajince, že my teď můžeme ztratit úplně všechno. Není třeba trpět, ale vcítit se. Bylo by dobré, kdyby to Evropané udělali. Lidé jsou lidé a myslí, především na sebe, ať udělají něco pro sebe a stanou se na chvíli Ukrajinci,“ zakončil rozhovor Zelenskyj s posláním o solidaritě.

Za ČT vedl rozhovor Michal Kubal, který od roku 2013 vede zahraniční redakci ČT, se na Ukrajinu přesunul minulý týden, od té doby podává zprávy z Kyjeva. „Selfie většinou nedávám, ale udělám výjimku. Detaily večer na ČT24,“ uvedl na Twitteru a připojil fotografii se Zelenským.

Nebáli se, přijeli, podpořili nás, ocenil Fialu

S ukrajinským prezidentem se před necelým týdnem, v úterý 15. března, setkal v Kyjevě český premiér Petr Fiala. Na jednání do hlavního města země ve válce dorazil vlakem i se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou.

„Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Nejste sami, naše země vám stojí po boku. Evropa vám stojí po boku,“ řekl poté Fiala novinářům.

Statečnou návštěvu Ukrajiny Fialy a dvou dalších premiérů Zelenskyj v rozhovoru opět ocenil. „Premiér mé země Denis Šmihal mi řekl, že premiéři volali a řekli, že chtějí všichni tři přijet. Řekl jsem, že to podporuji a zní to statečně. Zní to drsně a je to výraz přátelství a partnerství,“ řekl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident vyzval k nebojácnosti vůči ruskému agresorovi. „Dnes jsme mluvili o tom, co lidé musí dělat. Myslím, že součástí odpovědi na tuto otázku je: nebojte se Ruska. Ale jejich návštěva to celé symbolizuje. Nebáli se, přijeli, podpořili nás. Stali se pro nás mnohem většími vůdci svých zemí, než když jsem je viděl v oblecích a s kravatami v minulosti,“ ocenil nyní ještě zpětně v rozhovoru Zelenský.

Zelenskyj promluvil krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, ve čtvrtek 3. března, k lidem na Václavském náměstí v Praze. Skrze telemost demonstrujícím lidem i v dalších evropských městech řekl, že padne-li Ukrajina, padne celá Evropa.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat