Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česká věda stárne

Česko

PRAHA Lidské zdroje české vědy zaostávají za zbytkem Evropy, populace českých vědců stárne, podpora vědy je nesystémová a směřuje ze značné části do organizací, které ji zhodnocují podprůměrně, nebo dokonce znehodnocují. Půdu pod nohama ale ztrácí i celá Evropa a vůči ostatnímu světu je na tom podobně. Alarmující údaje obsahují tiskové zprávy, které vydal projekt Česká hlava, organizátor Evropského fóra vědy a techniky. Fórum se v těchto dnech koná v Praze.

Podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí v Česku je jedním z nejnižších v Evropě, a to i přes růst počtu absolventů v posledních letech. Mezi stovkou nejlepších evropských univerzit se umístila pouze pražská Univerzita Karlova, a to na samém konci.

Stárnutí vědecké základny je vážným problémem některých členských států unie. Věková kategorie od 45 do 64 let někde přesahuje 40 procent. Mezi tyto země patří i Česko. Unie ale vede statistiky jen do 64 let a raritou ČR je růst počtu řešitelů vědeckých projektů ve věku mezi 65 a 80 lety.

Příčiny nejspíš tkví v systému, kdy naprostá většina vědců pracuje ve státem zajištěném rozpočtovém sektoru výzkumu, ale i v nedostatku lidských zdrojů. Prostředí, ve kterém převažuje institucionální podpora nad výrazným oceňováním excelentního výzkumu, kde se dostává podpory i podprůměrným odvětvím a týmům, není motivující pro mladé vědce, kteří často hledají uplatnění v zahraničí.

Přes proklamace politiků Evropské unie zaostává celý starý kontinent. Náskok Spojených států a Japonska se nezmenšil, zatímco výkonnost čínské vědy vzrostla o 50 procent.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...