Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ať vláda dál bojuje proti uprchlickým kvótám, požaduje ODS i komunisti

Předseda ODS Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Česká vláda by podle opozice měla dál bojovat proti uprchlickým kvótám. Na úterních tiskových konferencích před jednáním Sněmovny to řekli zástupci opozičních ODS a KSČM.

Podle občanských demokratů by se česká vláda měla připojit k žalobě, kterou chce proti kvótám podat Slovensko. Předseda poslaneckého klubu komunistů Jiří Dolejš tvrdí, že Česko může o zavedení kvót dál vyjednávat.

„Podporovali jsme postoj české vlády, která se chtěla bránit. Vadí nám, že to vzdala,“ uvedl Dolejš. „Myslíme si, že by se měly hledat způsoby, jak to rozhodnutí Bruselu buď zkorigovat, nebo nenaplnit,“ doplnil.

Hlasování kvalifikovanou většinou

Podle Dolejše není případná žaloba k Evropskému soudnímu dvoru jedinou cestou, jak se vyhnout povinnosti přijmout uprchlíky podle určených kvót. „Myslím si, že pokud nesplníme diktát Bruselu, tak s námi bude vedeno řízení a i v tomto řízení se vytvářejí určité možnosti, jak si stát na svém,“ podotkl.

Rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků podle kvót přijali minulý týden ministři vnitra členských státu Evropské unie. Místo tradičně používaného jednohlasného rozhodnutí využili hlasování kvalifikovanou většinou. Země, které s kvótami nesouhlasily, tak byly přehlasovány.

Předseda ODS Petr Fiala má za to, že postup vlády v otázce kvót pro migranty je skandální. Strana je přesvědčena, že Evropská unie nemůže říct, že o podobných záležitostech se nyní bude rozhodovat kvalifikovanou většinou, a nikoliv jednohlasně. Rozhodnutí chce ODS zvrátit i proto, aby se z postupu nestal precedens. Strana vyzvala vládu, aby se připojila k podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru.

Vláda se nechala přehlasovat záměrně

ODS také obvinila vládu, že se při jednáních v Bruselu nechovala podle slibů, které dala české veřejnosti. Fiala zdůraznil, že premiér Bohuslav Sobotka prohlašoval, že vláda nechce, aby se o kvótách hlasovalo na radě ministrů. Následně Fiala citoval výrok státního tajemníka pro Evropskou unii Tomáše Prouzy z rozhovoru pro týdeník Respekt. Podle Fialy z vyjádření plyne, že vláda se nechala přehlasovat záměrně.

„Šlo o to, že není vhodné, aby tuto věc řešila Evropská rada, kde sedí premiéři nebo prezidenti a rozhoduje se konsenzuálně. Záměr po neúspěšném červnovém jednání tedy zněl, že dohodu uzavřou ministři vnitra, na jejichž jednání se rozhoduje hlasováním, a premiéři se pak budou věnovat skutečně důležitým věcem,“ řekl Respektu Prouza. Podle předsedy ODS tak jeden z vládních představitelů nemluvil pravdu.

Podle sociálních demokratů jde o nedorozumění. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Váňa uvedl, že jak Sobotka, tak ministr vnitra Milan Chovanec jednali v souladu s dojednaným stanoviskem vlády. Vládní partner sociálních demokratů Hnutí ANO chce o věci jednat v koalici.

Proti kvótám hlasovaly kromě Česka Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, Finsko se zdrželo. Podle vyjádření premiéra Sobotky česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a dále odmítá, nicméně respektuje vůli většiny členských zemí. Opačný postoj zaujalo Slovensko. Premiér Robert Fico prohlásil, že Slovensko se nepodřídí rozhodnutí o kvótách a podá kvůli tomu žalobu k soudu v Lucemburku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!