„Omezení prodeje našich starších pistolí v Kalifornii bude mít zanedbatelné dopady na tržby České zbrojovky,“ doplnil bez dalších podrobností manažer pro vnější vztahy Radek Hauerland.
Kalifornie má podle zástupců České zbrojovky, která je součástí holdingu Colt CZ Group SE, speciální požadavky na parametry prodávaných zbraní. Upravují je pravidla z roku 2006.
„Krátké palné zbraně schválené k prodeji před tímto datem jsou vyjmenovány na zvláštním seznamu a nemohou být měněny. V případě změn na zbrani je třeba požádat o opětovné schválení,“ vysvětlil Hauerland.
Omezení se týká také šesti modelů pistolí CZ 75. „Namísto usilování o schválení těchto starších modelů, které jsme v mezičase modernizovali, se soustředíme na schválení našich nových produktů pro prodej v Kalifornii, tzn. pistolí CZ Shadow 2, CZ Shadow 2 Compact, CZ P-10, CZ P-09 Nocturne. Je pro nás klíčové do našich výrobků aplikovat nejmodernější materiály, a proto nehodláme vyrábět produkty, které jsou z dnešního pohledu překonané,“ upozornil Hauerland.
Kolik pistolí CZ 75 v minulosti Česká zbrojovka v Kalifornii prodala, společnost neuvedla. Nezveřejnila ani informace o tom, kolik za tyto zbraně v nejlidnatějším státě Spojených států amerických utržila a od kdy přesně tam přestanou být dostupné.
Pistole série CZ 75, původně ČZ 75, vyrábí Česká zbrojovka od roku 1975. Konstruktérem pistole s ráží devět milimetrů byl František Koucký. Využívají ji ozbrojené složky po celém světě. Postupně vzniklo mnoho variant modelové řady CZ 75. Miliontá pistole z ní byla vyrobena v roce 2007.
Předloni Česká zbrojovka vykázala zisk po zdanění téměř 1,3 miliardy korun. Zaznamenala tehdy rekordní výnosy z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží, které přesáhly 6,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy založené ve Sbírce listin. Hospodářské výsledky za loňský rok firma dosud oficiálně nezveřejnila.