Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když neplatí rodič, ať dá výživné stát, bojuje ženská lobby za nový zákon

Česko

  14:35
PRAHA - Česká ženská lobby, která zastřešuje 23 organizací, žádá přijetí zákona o náhradním výživném. Podle ní by alimenty, které by za neplatícího rodiče poskytl stát, výrazně zlepšily situaci dětí z chudých rodin. Ženské organizace ve čtvrtek vyzvaly vládu, aby zákon připravila a prosadila.
Jízda s dětským kočárkem skýtá řadu záludností - ilustrační foto.

Jízda s dětským kočárkem skýtá řadu záludností - ilustrační foto. foto: Shutterstock

K prosazení zálohového výživného od státu se vláda zavázala v koaliční smlouvě. Ministerstvo práce dokončilo obrysy zákona koncem loňska. Kabinet zatím návrh neprojednal. Koalice se totiž na alimentech od státu neshodla. S navrhovanými pravidly nesouhlasilo ANO. Přestože ještě není ani jasné, jak by mohly vypadat paragrafy, ministerstvo práce v původním návrhu svého rozpočtu na příští rok už požadovalo na náhradní alimenty 750 milionů Kč.

Výživné pro děti z chudších rodin

Podle původního záměru měly výživné od státu dostávat děti z chudších rodin, zvažoval se příjem pod 2,4 či 2,7násobek životního minima. Náhradní alimenty by odpovídaly částce, jakou stanovil soud. Maximálně to měl být ale 1,2 násobek životního minima potomka. Nyní by to podle věku dítěte tedy bylo nejvýše 2088 Kč až 2940 korun. Podmínkou přidělení mělo být, že neplatič neposlal peníze už přes tři měsíce a dluh není možné déle než čtvrt roku vymoci v exekuci. Stát by pak částku po dlužníkovi vymáhal sám.

„Považujeme za velmi důležité, aby se zákon přijal. Náhradní výživné není bonus, aby si rodiče žili nad poměry. Je pro děti. Má udržet životní úroveň, jakou měly, než se rodina rozpadla,“ uvedla za Českou ženskou lobby šéfka organizace Gender Studies Helena Skálová. Podle ní by přijetí zákona mohlo mít i „druhotný efekt“ - mohlo by se zlepšit vymáhání alimentů od neplatičů.

Vyšší hrozba chudoby

Ženská sdružení upozorňují na to, že neúplným rodinám hrozí mnohem víc chudoba než rodinám s oběma rodiči. Podle statistického úřadu obtížně s příjmem vychází 55 procent neúplných rodin. Příjmová chudoba hrozí téměř třetině domácností s jedním rodičem.

Zástupkyně organizace proFem vidí náhradní výživné i jako nástroj proti domácímu násilí. Jeho obětí jsou ve velké většině případů ženy. Nátlakové chování přetrvává i po rozpadu svazku. „Výživné je další nástroj, jak udržet ženu v poslušnosti. Násilní partneři neplatí výživné úmyslně, je to forma útlaku a snaha ponechat si nadvládu,“ uvedla Denisa Niederlová z proFem. Dodala, že mnohé oběti kvůli tomu raději přistoupí na nevýhodné podmínky či případ dál neřeší.

Proti navrženým pravidlům se staví ANO. „Nechci, aby zálohové výživné bylo jen jednou z dalších dávek a stát řešil věci za nezodpovědné rodiče,“ řekla už dřív poslankyně ANO Radka Maxová. Podle ní by stát neměl za dlužníka poskytovat výživné dětem automaticky, ale měli by se předtím zapojit mediátoři. Dnes s nimi obvinění pracují dobrovolně. Maxová míní, že by mediace v kauzách dlužných alimentů měla být povinná. Zmínila i alternativní tresty.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat