Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

České banky: Prosíme klid

Česko

Světová finanční krize – České banky uklidňují klienty, ministr hovoří o zvýšení garancí

České banky začínají pociťovat zvýšenou nervozitu klientů. Přesto nadále tvrdí, že finanční krize zatím tuzemský bankovní trh neohrožuje.

PRAHA Podle zástupců českých bankovních domů je situace stabilizovaná a lidé nemají důvod vybírat své úspory z bankovních účtů. Přesto ale potvrzují, že dotazy klientů na možný dopad krize narůstají.

„Určitá nervozita klientů na trhu je v současné době logická. Nicméně nesledujeme, že by se klienti chovali jinak než obvykle,“ řekla LN mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Podobně se vyjadřují také ostatní banky. „Klienti jsou obecně opravdu nervóznější a dotazují se bankéřů na situaci. Zaznamenali jsme jak výběry, tak naopak vklady, popřípadě nové účty klientů,“ uvedl mluvčí Citibank Pavel Vlček. Český bankovní sektor je vzhledem ke svým parametrům od dění v okolních zemích do značné míry izolován, shodují se banky. „Náš trh se od ostatních odlišuje kvalitní strukturou úvěrů i investic a vyznačuje se velkým přebytkem likvidity. Důležitým stabilizujícím faktorem je vysoký převis depozit nad poskytnutými úvěry,“ informoval mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Banky říkají, že ke zvyšování jejich důvěry přispívá rovněž pomoc finančnímu systému ze strany americké vlády.

Přesto se zájem lidí o informace dopadu krize na český trh zvyšuje. „Klienty samozřejmě aktuální situace zajímá. Je to zcela běžná a pochopitelná záležitost v období, v jakém se globální svět právě nachází,“ konstatoval mluvčí banky UniCredit Tomáš Pavlík.

Výrazný odliv klientů zatím neregistruje žádná z českých bank. „Zvýšený výběr vkladů nezaznamenáváme. Objem vložených peněz se pohybuje v běžném rozsahu,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Současnou situaci se snaží uklidňovat také Česká bankovní asociace. Podle ředitele Petra Špačka se lidé nemusejí o své vklady bát. „Banky jsou v dobré finanční situaci a celé odvětví je stabilní. Vláda ani Česká národní banka nemusejí přijímat žádná mimořádná opatření,“ řekl Špaček.

Většina bank naopak hlásí od vypuknutí finanční krize nárůst vkladů. „V průměru jsme otevírali kolem jednoho tisíce účtů týdně, od počátku září otevíráme v průměru patnáct set nových účtů týdně,“ informoval mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Mírný nárůst vkladů zaznamenaly i ostatní bankovní domy. Zároveň ale potvrdily, že dopady na český bankovní trh finanční krize mít bude. „Půjde především o snížení ziskovosti finančního sektoru,“ řekl Měšťánek.

***

„Zachovejte klid“

Banky působící na českém trhu mají v posledních dnech více práce s přesvědčováním svých klientů, že globální finanční krize nebude mít dopad na jejich zdraví. Takto uklidňují veřejnost jejich tiskoví mluvčí:

„Není důvod hovořit o nervozitě. Klienti se samozřejmě na krizi a její případný dopad na český trh ptají a my odpovídáme, že české banky jsou zcela zdravé, neinvestovaly do rizikových aktiv ani neposkytovaly rizikové úvěry. V této otevřené komunikaci budeme i nadále pokračovat.“ Tomáš Kofroň, Raiffeisenbank

„Český bankovní trh se od ostatních odlišuje kvalitní strukturou poskytnutých úvěrů i investic a vyznačuje se velkým přebytkem likvidity. Důležitým stabilizujícím faktorem je vysoký převis depozit nad poskytnutými úvěry. Globální finanční krize ale má a bude mít dopady na českou ekonomiku a ziskovost finančního sektoru.“ Ivo Mešťánek, ČSOB

„Česká spořitelna není krizí ovlivněna. Je ve velmi dobré kondici - vklady vysoce převyšují úvěry. My klienty průběžně o situaci informujeme, vysvětlujeme fakt, že český bankovní trh je od finanční krize poměrně izolován, že se pro klienty nic nemění.“ Kristýna Havligerová, Česká spořitelna

„V současně době nepozorujeme žádný hromadný odliv klientů ani zájem o nadstandardní výběry vkladů. Klienty samozřejmě aktuální situace zajímá. Je to zcela běžná a pochopitelná záležitost v období, v jakém se globální svět právě dnes nachází.“ Tomáš Pavlík, Unicredit

„Český bankovní sektor je ve velmi dobré kondici. To konečně potvrzuje i vyjádření ČNB. Proto nezaznamenáváme v souvislosti s krizí na světových trzích odliv klientů.“ Markéta Dvořáčková, GE Money Bank

„Klienti jsou obecně opravdu nervóznější a dotazují se bankéřů na situaci. Neustále proto sledujememe trh a samozřejmě, pokud by bylo potřeba, podnikneme vhodné kroky.“ Pavel Vlček, Citibank

„Zvýšený výběr vkladů nezaznamenáváme. Objem vložených peněz se pohybuje v běžném rozsahu. Nadále platí, že platební přebytky jsou umisťovány u České národní banky a na mezibankovním trhu v rámci stanovených limitů.“ Monika Klucová, Komerční banka

Finanční produkty a jejich zajištění

VKLADY U BANK Vklady na účtech (běžných, termínovaných i spořicích) u bank a družstevních záložen jsou povinně pojištěné ze zákona u Fondu pojištění vkladů. Do něj banky ukládají část svých výnosů, aby v případě jejich krachu došlo k vypořádání klientů. U bank se sídlem v ČR by v případě krachu byli klienti odškodněni částkou až 25 tisíc eur (asi 612 tisíc korun), maximálně do výše devadesáti procent vkladu. Ministerstvo chce nyní tuto hranici zvýšit na dvojnásobek.

VKLADY V BANKÁCH SE SÍDLEM V JINÉM STÁTĚ EU U vkladů u bank, které zde mají organizační složku (např. ING, mBank, HSBC), se pojištění řídí nařízením platným ve státě, kde mají sídlo. Může tak nyní dosáhnout až sto procent hodnoty vkladu.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ Vklady u stavebních spořitelen jsou pojištěné stejně jako u bank.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ U kapitálového a důchodového životního pojištění nejde o bankovní vklady, a nevztahuje se na ně tedy zákonné pojištění. Pojišťovny ale vytvářejí rezervy, které kontroluje ČNB. Pojišťovna u svěřených peněz také garantuje minimální zhodnocení, které je nyní 2,4 procenta ročně. U investičního životního pojištění je situace jiná, tam na sebe riziko přebírá pojistník, který sám rozhoduje o investiční strategii, pojišťovna tak minimální zhodnocení negarantuje.

PODÍLOVÉ FONDY Uložení peněz do podílových fondů není pojištěné vůbec. Nejde o vklady, ale o nákup podílových listů. Investiční společnosti nabízejí různé „zajištěné fondy“, kde garantují, že výnos neklesne pod určitou hodnotu. Investor sám ale musí minimalizovat riziko investiční strategií. U podílových fondů je běžně možné proměnit podílové listy v hotovost do tří dnů.

AKCIE U akcií stát rovněž negarantuje pojištění, je možné tedy na burze peníze „prohrát“ až do posledního haléře. Neexistuje ani žádná zajištěná investice do akcií. Využívají se však obranné mechanismy, například tzv. stop-loss příkaz, tedy automatický prodej akcie v případě poklesu ceny na určitou hodnotu. Akcie se dají kdykoli prodat a koupit, jen v případě výběru hotovosti na burze platí doba pro vybrání tři obchodní dny.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...