Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

České dilema: komu vydat tajemného hackera? Rozhodnout musí česká justice

Česko

  5:00
PRAHA - Hovězí polévka s těstovinami a koprovka. K pití čaj. Tak vypadalo středeční obědové menu Jevgenije Nikulina v pankrácké věznici. Právě v ní čeká devětadvacetiletý Rus na verdikt české justice. Ta rozhoduje, jestli bude muž, kterého ruská média označují za hackera číslo jedna, vydán ke stíhání do USA, anebo zamíří do Moskvy.

V Praze zadržený ruský hacker. foto: Policie

Obě supervelmoci se přetahují o­ údajně mimořádně schopného IT experta. Američané ho viní z­ toho, že v roce 2012 dokázal ukrást 80­ milionů osobních dat ze sociální sítě LinkedIn a ze serverů společností Dropbox a Formspring. Zaznívá navíc vážné podezření, že nešlo o „pouhý“ kriminální čin, nýbrž o promyšlenou špionážní aktivitu ruské tajné služby FSB, pro niž údajně Nikulin pracoval.

O vydání hackera Nikulina zadrženého v Praze požádalo Rusko i USA. Rozhodne soud

Rusa zatkla česká policie ve spolupráci s americkou FBI v centru Prahy počátkem října. Stalo se tak na základě žádosti kalifornského soudu.

Podle dosavadní praxe obvykle mívá přednost žádost ze země, jejímž občanem je zadržený, tedy Rus by měl být vydán Rusku, uvedl internetový list Gazeta.ru. Nikulinovi podle něj také nabídli pomoc a zkušenosti s americkou justicí bývalí hackeři v čele s Igorem Klopovem, kterému se trest v americkém vězení za okradení miliardářů z žebříčku Forbes podařilo srazit ze 100 na 3,5 roku. Nikulinovi hrozí podle listu v USA až 30 let za mřížemi a milionová pokuta (bezmála 26 milionů Kč). Klopov za svého kamaráda označuje běloruského hackera Dmitrije Naskovce, kterého Česko v roce 2010 vydalo do USA, kde si odseděl 4,5 roku. Přiznání a spolupráce podle Klopova "skoro jistě" zajistí mírnější trest.

Ve středu pak české ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že řeší i ­žádost ruského státu o Nikulinovo vydání. Moskva přišla s obviněním, že v roce 2009 ukradl 3450 USD (88 tisíc korun) pomocí elektronického platebního systému Webmoney.

Americká i ruská žádost přistály na ministerstvech zahraničí a ­spravedlnosti ve stejný den, 16. ­listopadu.

O přípustnosti vydání – ať už americké, či ruské justici – bude nyní rozhodovat Městský soud v ­Praze. Poslední slovo však v takových případech náleží ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi.

Jak naznačil bývalý šéf české rozvědky Karel Randák, rozhodně však nepůjde o pouhou právní bitvu. Nikulin může pro Američany představovat cennou špionážní „trofej“. „Mohl by jim prozradit celý systém. Kdyby se rozmluvil, teoreticky by jim mohl potvrdit, že napadání cizích serverů je u ­Rusů součástí informační války,“ řekl LN Randák.

Autor: