Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy najíždějí na provizorium. Nové šéfy seženou lovci hlav doporučení Ťokem

Česko

  6:00aktualizováno  10:15
PRAHA - Státní moloch s více než 20 tisíci zaměstnanci je ochromený. České dráhy (ČD) mají po týden starém personálním zemětřesení nového šéfa Miroslava Kupce, ale také pouhé dva členy představenstva, přičemž běžný počet je pět. V takovéto manažerské nouzi nesmí vedení drah o ničem rozhodovat.

Miroslav Kupec. foto:  Petr Topič, MAFRA

Personální trhlinu v úterý odpoledne zalepí narychlo svolaná dozorčí rada zvolením člověka zevnitř podniku. Půjde však jen o provizorní řešení.

Nové trio manažerů s mandátem na delší působení má následně podle informací LN vyhledat personální společnost Constellation doporučená ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO).

Krtkovo nečekané sbohem

„Doplnění představenstva budeme provádět jen na přechodnou dobu, definitivně budeme tyto pozice obsazovat výběrovým řízením,“ řekl LN šéf dozorčí rady Petr Moos. Minulý týden hlasoval tento kontrolní orgán pro odvolání Ludvíka Urbana a Martina Bělčíka, po čtyřech letech v ČD pak nedobrovolně skončil také nejvyšší šéf Pavel Krtek.

Na jeho místo se posunul dosavadní člen představenstva Miroslav Kupec, který měl od konce roku 2016 v představenstvu na starosti oblast majetku, techniky a servisu.

Sesazenému generálnímu řediteli Krtkovi sice dozorčí rada nabídla pokračování ve vedení na postu místopředsedy, nižší pozici však po třídenním rozhodování poněkud překvapivě odmítl.

Kdo bude třetím do party?

Už takto má státní firma starostí nad hlavu: musí bojovat se soukromými dopravci o regionální tratě, na něž ČD končí příští rok smlouvy, a vše nasvědčuje tomu, že jejich dominance už nebude zdaleka tak výrazná, jako je tomu dosud.

Stejně tak musí vedení řešit zajištění miliard na blížící se splacení dluhopisů, velké soutěže na nové vlakové soupravy nebo koncepci vlastního opravárenství. Podle několika zdrojů LN byl největším favoritem na provizorního člena představenstva současný ředitel finančního odboru Libor Müller. „Obraťte se, prosím, na tiskové oddělení,“ odvětil s omluvou na dotaz ohledně úterního hlasování dozorčí rady. Podle všeho však nabídku stát se členem nejvyššího vedení odmítl.

Dalším z kandidátů má být Radek Dvořák, který v ČD vede odbor koncepce a rozvoje osobní dopravy. Na zaslaný dotaz však Dvořák nereagoval. Měl však zrušit svoji úterní cestu na dopravní veletrh Innotrans v Berlíně. Tedy na den, kdy zasedá dozorčí rada.

Pro veřejnost jde o prakticky neznámá jména, ale pro budoucnost státního dopravce jsou hodně důležitá: třetí jméno v představenstvu totiž zajistí podniku aspoň částečnou stabilitu a dá prostor pro hledání manažerů pro delší časový úsek.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat