Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

České elektrárny jsou v bezpečí

Česko

Radiace z Japonska k nám prakticky nemůže dorazit, říká jaderný expert Aleš John

Tak silné zemětřesení je u nás stejně pravděpodobné jako přistání Marťanů, míní ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy Aleš John.

* LN Jak dlouho bude ještě trvat, než bude možné stanovit definitivní rozsah škod?

To není otázka dní ani hodin, spíše bych to odhadl na týdny. Je důležité nejprve zajistit bezpečnost v elektrárně a okolí, teprve pak lze zjišťovat rozsah poškození. To zabere spoustu času.

* LN Lze z aktuálních informací odhadnout, jak je situace kritická?

Na závěry je ještě brzy. Není jasné, jak moc jsou elektrárny technicky poškozeny, existuje spousta neznámých. Víme jen, že je to závažná havárie. Míra hrozby pro lidi je ještě nejasná. Záleží, jak moc bylo poškozeno palivo. Pokud masivně, tak poté, jak byla narušena primární ochranná bariéra, kterých má každá elektrárna několik...

* LN Mají se tedy Češi bát radiace z japonských ostrovů?

Že by to došlo až k nám, je velice málo pravděpodobné, spíše vyloučené. Z hlediska rozptylu to možné zkrátka není. Přece jen jsme na druhé straně zeměkoule, zásah střední Evropy z japonského úniku tudíž nepřichází v úvahu.

* LN Objevují se už názory, že by jaderné elektrárny měly procházet ještě přísnějšími zátěžovými testy. Dá se takovémuto řádění přírody nějak předejít?

Elektrárny jsou přirozeně navrhovány a průběžně testovány na určitou úroveň zemětřesení. U tohoto otřesu země se stále přehodnocuje jeho síla. Přesáhlo to zřejmě všechny normy, které se dosud uvažovaly. Asi proto je třeba porovnat, zda stále odpovídají aktuálním požadavkům.

* LN Představují záplavy či zemětřesení riziko do budoucna i pro tuzemské jaderné elektrárny?

Z českého pohledu bychom měli být relativně v bezpečí. Záplavy či taková síla zemětřesení, aby byly v ohrožení Dukovany či Temelín, jsou z hlediska pravděpodobnosti na úrovni přistání Marťanů na Zemi. Ani tornáda či hurikány by je neměly ohrozit, jsou to bytelné stavby.

* LN Jaderná havárie v Černobylu měla tragické následky i kvůli tajení havárie. Je ještě dnes něco takového možné?

To si nemyslím. Už postup japonské vlády, která preventivně evakuovala lokální oblasti, dává signál, že nedojde k žádnému mlžení či tutlání citlivých informací.

Autor: