Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České firmy se prosazují v Iráku

Česko

PRAHA Českým firmám se rýsují nové obchodní zakázky v Iráku, do kterého by mohly z Česka směřovat například traktory Zetor či čerpací technika. Po jednání s iráckým ministrem průmyslu a nerostného bohatství Fauzím Harírím to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Český vývoz do Iráku od roku 2003, kdy v této arabské zemi skončily hlavní vojenské operace, sice vzrostl, podle odborníků ale potenciál tamního trhu není zdaleka využit.

„Návštěva iráckého ministra českým firmám otevírá nové příležitosti, aby se znovu dostaly na irácký trh. Jedná se o možnostech vyvážet do Iráku traktory Zetor a čerpadla ze Sigmy Lutín,“ uvedl Tlapa, podle kterého irácký ministr oba podniky tento týden navštívil a ve čtvrtek zamíří také do České zbrojovky Uherský Brod.

Harírí se v Praze sešel se zástupci několika desítek českých firem. „Představil jim politiku, pomocí které chtějí do Iráku lákat investory. Na irácký trh se dostaneme tehdy, pokud tam výrobky nebudeme jenom vyvážet, ale budeme je tam chtít i vyrábět,“ upozornil Tlapa.

Podle Tlapy je irácký trh nyní velmi perspektivní, jelikož se v zemi zlepšuje bezpečnostní situace, která v předchozích letech obchodování příliš nepřála. „Je na čase, aby tam Česká republika byla více aktivní a do Iráku mnohem častěji směřovaly mise českých podnikatelů,“ uvedl Martin Tlapa.

Řada českých firem stále nemá v Iráku přímé zastoupení, které je podle odborníků základem úspěchu v boji o irácké zakázky.

MPO podle Tlapy bude iniciovat rychlé dokončení smluvního rámce s Irákem, aby na tamním trhu byly zajištěny dlouhodobé obchodní kontrakty.

„Prioritami pro nás jsou dohody o ochraně investic a zamezení dvojího zdanění, které se nyní připravují,“ podotkl Tlapa.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...