Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České firmy zaostávají v inovacích

Česko

Česká republika v Evropské unii v inovacích patří k podprůměru, i kvůli ní unie zaostává za konkurencí.

BRUSEL Česko i Slovensko patří v Evropské unii k podprůměru v inovační výkonnosti. Česká republika je podle dnešních údajů Evropské komise v tomto ohledu jedenáctá nejhorší z 27členné Unie, Slovensko dokonce páté nejhorší. I jejich výsledky tak přispívají k tomu, že Evropská unie stále citelně zaostává za mezinárodní konkurencí, zejména Spojenými státy a Japonskem. To se odráží v konkurenceschopnosti evropských ekonomik a firem. Ty v poslední době vzdorovaly mimo jiné i tlaku ekonomické krize. Právě nyní, kdy se situace stabilizovala, by podniky měly inovovat. Češi a Slováci podle zprávy o inovacích v Evropské unii v roce 2010 patří do třetí skupiny ze čtyř, tedy mezi mírné inovátory. Mezi nejslabší inovátory, tedy do ještě horší skupiny, spadají už jen Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Rumunsko.

„I když ve většině členských států Unie jsou trendy i přes hospodářskou krizi slibné, pokrok není dostatečně rychlý,“ uvedla komise. Nejvýkonnější jsou v inovování z členských zemí EU Švédsko následované Dánskem, Finskem a Německem. „Musíme zvýšit úsilí při vytváření inovativnější Evropy, abychom doběhli naše hlavní konkurenty a opět se dostali na cestu silného a udržitelného růstu,“ prohlásil eurokomisař pro podnikání a průmysl Antonio Tajani.

Inovace jsou přitom podle něj klíčem k vytváření nových pracovních míst.

Komise hodnotila 25 kritérií. Jde třeba o lidské zdroje, financování či podporu inovací. Hlavní mezery proti konkurenci Brusel vidí v kategorii činnosti společností, která ukazuje, nakolik se soukromé firmy v Evropské unii orientují na nutné inovace; jde třeba o to, kolik dávají do inovativních procesů peněz. Právě problematika inovací bude společně s energetikou patřit k hlavním tématům mimořádného summitu Evropské unie, který se uskuteční v pátek v Bruselu.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...