Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Island míří speciální tým. Připraví zázemí pro české gripeny

Česko

  8:04
PRAHA - Na Island v pondělí z Čáslavi odlétne první část vojáků, kteří tam do středy připraví zázemí pro pět českých stíhaček JAS-39 Gripen, jež tam budou měsíc chránit vzdušný prostor. Samotné gripeny se na tamní letiště Keflavík přesunou až ve středu.

Gripenů se na cvičení objevilo 23. foto:  František Vlček, MAFRA

V zemi čeští piloti se svými letadly vystřídají kanadské kolegy. O nasazení stíhaček požádala Česko Severoatlantická aliance. Čeští piloti na Islandu působili již loni na podzim.

Čtyři stíhačky budou nasazeny na ostrahu, jedna bude záložní. Při přeletu budou tankovat za letu. Piloty bude doprovázet i český pozemní personál. Celkem by mělo být do 20. srpna nasazeno 65 až 70 vojáků.

NATO žádá Prahu: Vyšlete gripeny na Island, létají tam ruské bombardéry

Čeští stíhači absolvovali islandskou misi už loni od 10. října. Střežili vzdušný prostor nad ostrovem a jeho teritoriálními vodami v rámci společného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO. Několikrát byli uvedeni do vyšší pohotovosti, k ostrému startu ale povoláni nebyli. Do vzduchu se dostali díky cvičným letům. Na domovskou základnu se gripeny vrátily 4. prosince.

Island nemá vlastní armádu a poblíž jeho vzdušného prostoru údajně narůstaly aktivity ruských vzdušných sil. Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Autor: