10. prosince 2011 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České hory čeká novinka. Příští zimu na lyže jen s helmou

Lyžování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování (ilustrační foto) |

PRAHA Poslanci chystají zákon, který lyžařům do 18 let nařídí nosit ochranné helmy. Platit by mohl už příští zimu.

Na českých sjezdovkách v zimě zemřelo osmnáct lidí. A někteří z nich mohli žít. Příkladem může být zběsilá jízda osmatřicetiletého snowboardisty na sjezdovce na Neklidu v Krušných horách. Koncem letošního ledna naboural do jednoho ze sloupů lanovky a zemřel ještě před příletem vrtulníku. Kdyby měl helmu, nemuselo to tak dopadnout.

INFOGRAFIKA:


Kvůli podobným případům teď vzniká návrh zákona, který přilbu povinně přikáže alespoň dětem do osmnácti let. Už teď však čelí námitkám. Poslanci s ním totiž přicházejí v době, kdy právě děti helmy na svazích v naprosté většině nosí. „Za poslední léta jsem neviděl dítě na lyžích bez helmy. Bude to jen zaplevelování právního řádu,“ namítá například senátor za TOP 09 a starosta krušnohorského lyžařského střediska Boží Dar Jan Horník.

Politici, kteří na návrhu pracují, zaštiťují svou snahu statistikami horské služby. Loni si na horách poranilo hlavu 1452 lidí. „Děti jsou nejohroženější skupinou. Méně váží, jejich pohyby jsou nepředvídatelné, nemají ani takový rozhled,“ připomíná i náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Poslaneckým návrhem zákona se teď zabývají právníci v parlamentu, pak poputuje do legislativního oddělení. „Následně jej bude schvalovat vláda a poté sněmovna. Pokud vše půjde dobře, příští zimu už bude novinka platit,“ říká Rudolf Chlad, poslanec TOP 09 a dlouholetý náčelník horské služby.

ČTĚTE TAKÉ:


Návrh má už teď mezi politiky poměrně silnou podporu, zároveň však budí řadu otázek. Třeba jakým způsobem by se dodržování pravidel vymáhalo. „Případné pokuty by mohla vybírat horská služba,“ míní zastánce návrhu a předseda zdravotnického výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS). To považují za nereálné nejen pracovníci horské služby - namítají, že pro něco takového nemají pravomoc, tak Horník. „Je to scestné. Třeba v Itálii jezdí běžně na sjezdovkách policisté,“ říká.

Najdete na Lidovky.cz