16. října 2009 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České hory zavalilo nejvíce sněhu za padesát let, otevře se dokonce vlek

Lyžař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Díky hustému sněžení napadlo na českých horách rekordní množství sněhu, většina vlekařů ovšem hodlá otevřít sjezdovky až v listopadu. V Krkonoších napadlo 85 centimetrů, což je podle Horské služby nejvíce za posledních 50 let, v Orlických horách leží nevídaných 90 centimetrů a na Lysé hoře v Beskydách napadl rovný metr. Padl tak rekord z roku 1930, kdy na hoře leželo 92 centimetrů sněhu.

Kdo by chtěl vyrazit o nadcházejícím víkendu na lyže nebo na snowboard, bude mít jednu možnost. Na vrcholu Černé hory v Krkonoších se v sobotu otevře 300 metrů dlouhá sjezdovka s vlekem. Sjezdovku po úpravě rolbou pokrývá 30 až 40 centimetrů prachového sněhu.

"Lyžovat se bude za 150 korun, víceméně za cenu zpáteční jízdenky na kabinku," řekl Rádiu Impuls Petr Hynek Skyresortu Černá hora.

I přes dostatek sněhu odhady nebo spíše přání dalších vlekařů a provozovatelů zimních areálů se upínají spíše k polovině listopadu. Dobrý základ prý většině sjezdovek stále chybí.

Sněhovou kalamitu sledujeme minutu po minutě


"Zatím máme asi tak třicet centimetrů sněhu. Ten leží na prohřáté zemi a sníh se od spoda odpařuje. V okamžiku, kdybychom tam pustili rolbu, tak se propadne a nadělá víc škody než užitku. Nepořádek, který by rolba udělala by se pak promílal ve sněhu celou sezonu," řekl šéf skiareálu Špindlerův mlýn Jiří Beran.

Pro zimní nadšence jsou tak spíše vhodnější běžky nebo sáně. Kdyby totiž o víkendu spustili vlekaři někde sjezdovku spíše by podle Berana ohrozili lyžaře.

Otevřít teď sjezdovku by prý bylo nebezpečné
"Provozně to je nesmysl. Žádný rozumný provozovatel by toto neudělal. Spíše lyžaře uvede do nebezpečí. Jen svodnice na odvodnění našich sjezdovek jsou půl metru hluboké," zdůraznil Beran. "Přejeme si, abychom letošní sezonu zahájili kolem 20. listopadu," dodal.

Běžkaři ale už dnes mohou vyrazit na několik tras do Jeseníků, kde napadlo od 30 do 60 centimetrů sněhu. "Ve většině případů ale není strojově upravena trať, to znamená, že si budou běžkaři prošlapávat cestu sami," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

V dalších dnech bude převážně pršet a sněžit. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Přesto mohou do Jeseníků vyrazit i běžkaři, kteří si cestu prošlapávat nechtějí. "Tratě, co jsou protaženy a připraveny na víkend, jsou v okolí Paprsku a Karlova pod Pradědem," dodal.

V Jeseníkách Horská služba vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí se vzrůstající tendencí, ale pokud se budou běžkaři držet vyznačených cest, nemusí se podle Klimeš lavin obávat. Za tři dny hustého sněžení Horská služba žádnou nezaznamenala.

V Jeseníku samotném, kde platí kalamitní stav, bylo v pátek nejchladněji: naměřených 1,2 stupně Celsia pod nulou pokořilo dosavadní rekord pro 16. říjen minus 0,3 stupně.

Bedřich Kratochvíl, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!