Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České hrady zahajuje Točník

Česko

Dnes začíná čtvrtý ročník putovního festivalu České hrady na hradě Točníku ve Středočeském kraji.

PRAHA Na festivalu během čtyř prázdninových víkendů vystoupí pokaždé Monkey Business, Chinaski, Divokej Bill, Sunshine, Wohnout, Horkýže Slíže a řada dalších hudebníků, kteří se budou střídat na dvou festivalových scénách.

Festival České hrady. CZ nabízí návštěvníkům hudební přehlídku interpretů tuzemské scény a zároveň podporuje aktivní trávení volného času a napomáhá zviditelňování historických památek v regionech.

První zastávka: Točník Přes dvacet interpretů zamíří po vystoupení na Točníku postupně na další tři české hrady: 18. a 19. července na Kunětickou horu v Pardubickém kraji, 25. a 26. července na Švihov v Plzeňském kraji, 1. a 2. srpna na Bezděz v Libereckém kraji. Festival, který v loňském roce navštívilo přes čtyřiadvacet tisíc lidí, patří k nejoblíbenějším kulturním událostem léta. Kromě hudebních vystoupení nabízí návštěvníkům zdarma prohlídky čtyř českých hradů a kulturní vyžití v netradičním prostředí.

Páteční program na Točníku se odehrává přímo v prostorách hradu. Vystoupí legenda undergroundu The Plastic People of the Universe, kteří slaví 40. výročí svého vzniku, písničkář Xavier Baumaxa a Gulo čar.

Hudební pásmo podtrhne páteční oblíbený karneval, kdy bude vyhlášena a odměněna nejlepší maska. Součástí bude i mluvené slovo formou pořadu Na stojáka živě! televize HBO.

V sobotu se festival přesune do podhradí Točníku na rozlehlou louku, kde vyroste areál se dvěma velkými hudebními pódii; pro návštěvníky bude připravena široká nabídka občerstvení, čajovna, ukázka historických řemesel a další rozptýlení, jako například návštěva stálých expozic hradů Točník a Žebrák zdarma. „Přestože je pro veřejnost sousední hrad Žebrák z technických důvodů zavřený, pro návštěvníky festivalu se nám v průběhu tohoto víkendu podařilo vstup na hrad Žebrák zajistit,“ říká jeden z organizátorů Michal Šesták.

David Koller netradičně s The Tap Pap Sobotní program zahájí Monkey Business, budou následovat Chinaski nebo Divokej Bill. Speciální vystoupení se uskuteční také v sobotu – David Koller přijal pozvání souboru The Tap Tap, se kterými zazpívá v rámci jejich vystoupení. Soubor The Tap Tap tvoří převážně studenti Jedličkova ústavu a škol, projektu STUDEO, ale také hostující profesionální hudebníci. Přehlídku uzavřou po půlnoci Sunshine a Sunflower Caravan.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...