Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

České předsednictví EU startuje v Litomyšli. Bude chybět šest eurokomisařů i zástupce Hradu

Předávka v Madridu. Ministr zahraničí Jan Lipavský přebírá předsednictví EU od francouzské ministryně Catherine Colonnové. K předávce využili summit NATO. V pozadí jsou premiér Petr Fiala, francouzský prezident Emmanuel Macron a švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Její země povede EU po Česku. foto: ČTK

Česko se oficiálně ujímá půlroční „vlády“ nad Evropskou unií. Předsednický post přebírá od Francie v Litomyšli, kam na mimořádné zasedání s českou vládou dorazí i zástupci Evropské komise. Byť původně Češi věřili, že dorazí celá unijní exekutiva, téměř čtvrtina eurokomisařů si nechá českou slávu ujít.
  5:00

Ze sedmadvacetičlenného týmu předsedkyně Ursuly von der Leyenové, která do Česka přijede, se z různých důvodů omluvilo z účasti na slavnostním zahájení českého předsednictví šest politiků.

Nedorazí například ani šéf unijní diplomacie Josep Borrell či vlivný místopředseda Komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Chybět budou i komisaři a komisařky zodpovědné za rozpočet, rozšíření, mezinárodní partnerství a rozvoj či vzdělání a kulturu.

Na zahájení do Litomyšle nepřijedou ani zástupci Pražského hradu. „Je to akce vlády, účast prezidenta či jeho kancléře není nutná,“ řekl pro Lidovky.cz šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák.

Co slýchám z Bruselu, na ten český pragmatický přístup se řada zemí těší, říká o předsednictví analytička

Prezident Miloš Zeman se nicméně podle zjištění serveru Lidovky.cz zúčastní slavnostního koncertu Pražské komorní filharmonie (PKF) k zahájení předsednictví, který se uskuteční za účasti všech členů vlády v pražském Rudolfinu 8. července. Zeman by dokonce měl vystoupit i s projevem.

S mottem Evropa jako úkol se Češi od začátku předsednictví pustí do toho, co sedmadvacítku nejvíce trápí. A tím je válka na Ukrajině a všechny její důsledky. Jedním z nich je i prudké zdražování energií, jež na podzim pocítí většina evropských domácností a firem. Úkolem nejen českých politiků tak bude zajistit, aby lidé v EU měli v zimě čím topit.

„Domácnosti se určitě nemusejí bát, že by příští zimu mrzly,“ zdůraznil pro Lidovky.cz Mikuláš Bek (STAN), ministr pro evropské záležitosti.

Vůdcem barikády. Porozumí si české předsednictví s táborem míru?

Na koncertě, který se uskuteční příští pátek v pražském Rudolfinu, zazní například skladba Zrození od Jana Kučery, hymna Evropské unie či hymna České republiky. Svoji světovou premiéru zde zažije i autorská skladba Tomáše Kača připravená speciálně pro předsednictví. Akce bude přenášena Českou televizí. Podobný koncert se uskuteční 21. září i v Bruselu v prostorách kulturního centra Bozar.

Den plný debat i kultury

V Litomyšli bude v pátek česká a unijní vláda jednat o prioritách českého předsednictví, dotknou se bezesporu i dalších aktuálních témat, která mohou šestiměsíční vedení Rady EU významně ovlivnit. Kromě ministrů si návštěvu Komise nenechají ujít ani ostatní české politické špičky.

Vedle politických debat se v Litomyšli blýskne i kultura. V Klášterních zahradách zahájí ministr Bek výstavu Dospěli jsme v EU. Putovní přehlídka fotografií vznikla při příležitosti oslav 18 let členství České republiky v EU, v průběhu předsednictví se bude přesouvat po všech krajích. V Litomyšli zůstane tři týdny.

V klipu k českému předsednictví udělali autoři chybu, která bije do očí. Spletli si datum začátku II. světové války

Večer se uskuteční na nádvoří litomyšlského zámku slavnostní Koncert pro Evropu, na němž Česká filharmonie zahraje Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu a Brahmsův první klavírní koncert. Před jeho začátkem ještě vystoupí se zdravicí předseda vlády a předsedkyně EK.

Všechny členské státy Evropské unie se pravidelně na rotační bázi střídají v šestiměsíčních předsednictvích v Radě Evropské unie. Úkolem předsednických států je určovat agendu a priority Rady EU, řídit její zasedání, hledat kompromisy mezi jednotlivými státy, ale také zastupovat Unii na jednáních s ostatními institucemi EU a vnějšími partnery. Aby byla zajištěna kontinuita, tvoří členské státy předsednická tria, jež připravují společný program.

V triu s Francií a Švédskem

Česko tvoří trio s Francií, která bloku vládla v první polovině letošního roku, a se Švédskem, jež převezme velení od 1. ledna 2023. Tento systém byl zaveden Lisabonskou smlouvou v roce 2009. Trojice předsednictví vymezuje dlouhodobé cíle a připravuje společný program, v němž jsou stanovena témata a hlavní otázky, jimiž se bude Rada zabývat v průběhu osmnáctiměsíčního období. Na základě tohoto programu pak každá ze tří zemí připravuje vlastní podrobnější šestiměsíční program.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat