Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

České řeky trpí chemií. Všechna měření odhalila obsah léků, v některých případech až 14 druhů

Česko

  5:00
Praha - Chytat pstruhy v potoce, do kterého ústí čistička odpadních vod, může být docela hračka. Vědci prokázali, že v takovém prostředí pstruzi ztrácejí bázlivost a stávají se snadnou kořistí. V odpadních vodách je totiž řada léčivých látek včetně antidepresiv, které chování ryb ovlivňují. Léky jsou přitom v povrchových vodách téměř všudypřítomné. Vodohospodáři loni nalezli alespoň jednu léčivou látku při sto procentech (!) měření, tedy pokaždé.

Řeka foto: commons.wikimedia.org/

Koktejl 14 různých léků pak našli přesně v polovině všech odebraných vzorků z tuzemských řek. Poukazuje na to vládní zpráva o vodním hospodářství Česka v roce 2017, která zmiňuje tuto kontaminaci vůbec poprvé. „Výskyt farmaceutických přípravků je v některých lokalitách značný, zejména v menších tocích, do kterých jsou odvodněna velká města,“ stojí ve zprávě. 

Důvod je prostý. Spotřeba léků v Česku roste. Loni jich Češi podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv spolykali o 107 milionů denních dávek víc než předloni, celkem už přes 6,5 miliardy dávek léků. S tím pak souvisí nárůst množství léčivých látek v českých vodních tocích. Tělo nedokáže všechny látky spotřebovat, takže se vylučováním dostávají do odpadních a pak i do povrchových vod. 

Odstranit je z nich je velmi drahé. Jak navíc ukázal průzkum STEM/MARK, každá třetí domácnost ročně vyhodí nebo spláchne léky dohromady za půl miliardy. Tím se dostanou do vody přímo. Protože nejde o vodu určenou k pití, neměla by mít žádné zdravotní dopady na člověka. „Legislativa ani nestanovuje žádné nadlimitní koncentrace pro tyto látky,“ vysvětlil LN Ladislav Faigl z ministerstva zemědělství, vedoucí oddělení vodohospodářské politiky. 

Farmaka však mají podstatný vliv na vodní živočichy. Místa, kde se výskyt léků ve vodě měří, se vybírají podle toho, kde je lze nejpravděpodobněji očekávat. „Zpravidla vycházejí vysoké koncentrace léčiv v povrchových vodách tam, kde menší tok odvodňuje větší město, ve kterém je navíc ještě třeba nemocnice, domov důchodců, rehabilitační ústav nebo psychiatrická léčebna,“ vysvětlil LN Marek Liška z Povodí Vltavy. 

Léky na cukrovku i vysoký tlak

Nejčastěji se v řekách vyskytuje lék na cukrovku metformin. Loni ho vodohospodáři našli ve 100 procentech vzorků měření kvality vody. V Česku se jím léčí asi 700 tisíc diabetiků. Dokonce se předepisuje i k zabránění vzniku cukrovky u lidí, kteří ji ještě nemají, ale už jim hrozí. Mezi zeměmi OECD mají větší spotřebu tohoto léku už jen Finové. 

Někteří však tento lék zřejmě berou i na hubnutí, na webových diskusních fórech se totiž takto doporučuje. Profesorka Terezie Pelikánová, přednostka Centra diabetologie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, však nad takovými radami nesouhlasně vrtí hlavou. „To je omyl. Na váhu má neutrální efekt,“ řekla LN. Nemyslí si ani, že by výskyt tohoto léku v řekách byl nějak nebezpečný. 

Ve čtyřech z pěti měření pak vodohospodáři našli hned tři látky, kromě léku na cukrovku to byl lék proti bolestem a na vysoký tlak. Hypertenze je přitom jedním z přidružených onemocnění cukrovky. Také ve spotřebě těchto léčiv je Česko mezi zeměmi OECD velmi vysoko, více jich konzumují jen Němci a Maďaři. 

Při každém druhém odběru vodohospodáři odhalili celkem 14 účinných léčivých látek, včetně třeba antiepileptik nebo protizánětlivých léků. V deseti procentech všech měření kvality povrchové vody v loňském roce pak nalezli koktejl neuvěřitelných 29 různých léků.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!