3. listopadu 2018 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Těhotné Češky pijí příliš alkoholu, častěji se jim pak rodí postižené děti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Během očekávání sáhne po skleničce zhruba polovina žen. Podle odborníků se problém stupňuje.

Příležitostná sklenička červeného v těhotenství neublíží vám ani dítěti, objevuje se nejen v magazínech. Ženy to slýchávají i u svých gynekologů.

Jenže tolerance alkoholu v české společnosti je velmi vysoká a ani těhotné se často se symbolickou „dvojkou červeného“ nespokojí. I když přesné statistiky neexistují, podle odborníků se začíná tento problém stupňovat.

Nedávná studie zveřejněná v časopise The Lancet Global Health uvedla pět států, v nichž těhotné sahají po alkoholu nejvíce. Jde o Irsko – tam se přiznaly dvě třetiny žen –, Bělorusko, Dánsko, Británii a Rusko, kde pije zhruba 40 procent žen v očekávání.

„Vzhledem k vysoké spotřebě alkoholu u nás bych si troufl Češky do této skupiny také zařadit,“ řekl LN Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Takové ženy vystavují plod vysokému riziku. Hrozí, že se narodí s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem.

A stále častěji se tak i děje. Děti mají nízké IQ, bývají agresivní a mají malou lebku, pokleslá víčka nebo široký nos. Odborné studie uvádějí, že takto postižené u nás přijdou na svět podle odhadů zhruba tři děti na tisíc porodů. Situace ale může být ještě horší.

„Zjišťujeme, že je tento problém poddiagnostikován,“ upozorňuje Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1 .LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. I když totiž dítě tyto projevy má, diagnóza zazní jiná.

Ročně se ve světě narodí 119 tisíc dětí s tímto syndromem. Děti matek z pětice uvedených států, kde těhotné nejvíce pijí, jsou postižené 2,6krát častěji než jinde.

Odborníci proto chtějí tabu prolomit. Osvěta by měla nejen podle rektora Zimy začít u lékařů.

  • 7Diskuse
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na Lidovky.cz