10. července 2015 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Britové už posílají turisty domů. České úřady k návratu z Tuniska ale nevyzývají

Speciálně nasazení policisté hlídají pláže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciálně nasazení policisté hlídají pláže. | foto: Reuters

PRAHA České ministerstvo zahraničí nezpřísní svá doporučení ohledně cest do Tuniska. Ačkoliv Velká Británie varuje své občany a nabádá je k návratu kvůli dalším hrozícím teroristickým útokům, české úřady podobná vyjádření nevydají. „Nemáme žádné informace, které by indikovaly bezprostřední riziko,“ říká pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„O zpřísnění našeho doporučení neuvažujeme, protože v tuto chvíli nemáme žádné informace, které by indikovaly bezprostřední riziko,“ odůvodňuje jednání štábu složného ze členů zpravodaských služeb a ministerstva zahraničí jeho mluvčí. „Jsou pouze informace o nějakém potenciálním nebezpečí,ze kterých čerpá Velká Británie. Ani ta neuvádí nic konkrétního. Pokud by došlo k jakémukoliv zhoršení siuace, tak budeme neprodleně jednat,“ dodává mluvčí. ¨

Již v úterý ministerstvo vydalo prohlášení, v němž vyzývá české turisty při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti. Britové už během pátku začali vracet turisty domů. A například britská cestovní kancelář Thomas Cook pozastavila na tři měsíce prodej zájezdů do Tuniska. 

Ze stanoviska českého ministerstva vychází i Asociace cestovních kanceláří. „Vnímáme velmi silně to, co Britové prohlásili a nepodceňujeme to. Rozumíme tomu jako varování pro Tunisany, kteří neudělali dost pro to, aby se Britové cítili bezpečně. Není to spojeno s žádnou konkrétní hrozbou,“ řekl Jan Papež za asociaci, která také nebude nic měnit. Nevylučuje však, že se nabídka cestovních kanceláří může změnit na základě snížené poptávky o zájezdy do Tuniska.

Oficiální prohlášení tuniské vlády

Oficiální prohlášení tuniské vlády ohledně bezpečnostních opatřeních, která byla realizována ve všech regionech země s cílem zajistit bezpečnost pro všechny cestovatele a jednotlivé hotely.

K tomuto účelu byla přijata následující opatření:

  • Ozbrojené jednotky turistické policie byly nasazeny do vnitřních i venkovních prostor ve všech turistických oblastech od 1. července 2015.
  • Tato speciální policejní turistická jednotka byla posílena o tisíc nových bezpečnostních strážců.
  • Byla posílena bezpečnost letišť a hraničních tranzitních bodů.
  • Další dodatečné mobilní bezpečnostní jednotky byly nasazeny na plážích a v blízkosti těchto oblastí.
  • Byly posíleny policejní jednotky zajišťující bezpečnost u kulturních objektů a archeologických nalezišť.
  • Při výletech a poznávacích okruzích pořádaných cestovními kancelářemi je zajištěn bezpečnostní policejní doprovod
  • Parkoviště určená pro turistická vozidla byla vybavena sledovacím zařízením ve všech turistických oblastech.
  • Byly zahájeny dodatečné vzdělávací kurzy pro bezpečnostní agenty a hotelový personál.
  • Byly mobilizovány dodatečné finanční prostředky na nákup moderních sledovacích zařízení pro užití profesionály v cestovním ruchu.

Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.