Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České vězně vyzvedl v Turecku šéf BIS. Předání Všelichové a Farkase se odehrálo jako za dob studené války

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | foto: Policie

PRAHA Napínavé chvíle i nečekané zvraty. Znovunabytí svobody pro Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase připomínalo jízdu na horské dráze. Pomohla i zápletka z Prahy. Propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, které odsoudila turecká justice za podporu terorismu, už bylo na spadnutí minulý rok.

Na letištní plochu přijíždějí dvě pečlivě sledované limuzíny. Z první vystupuje vyzáblý muž, z druhé pohublá černovláska. Na ranveji už čeká s nastartovanými motory vládní speciál s výsostnými znaky České republiky. Jakmile obě postavy vystoupají po schůdcích, dveře se zavírají a letoun nabírá kurz Praha. Napínavé drama končí po necelých patnácti minutách. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, odsouzení v Turecku za podporu kurdských milic YPG k šestiletému žaláři, jsou na cestě ke svobodě.

Týden před Vánocemi padlo na turecké straně rozhodnutí, že mají být volní. Česko dokonce v tichosti kompletně vykoupilo jeden komerční let Turkish Airlines do Prahy právě pro účely přepravy dvojice. Jenže zničehonic z Ankary přišla špatná zpráva. Propuštění z hodiny na hodinu zablokovalo tamní ministerstvo spravedlnosti.

Dva Češi Miroslav Farkas a Markéta Všelichová vystupují z letadla a nastupují...

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová vystupují z letadla a nastupují do sanitky v Praze-Kbelích.

O propuštění se přitom předtím vedly rozhovory na nejvyšší politické úrovni. Téma nadhodil na jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem premiér Andrej Babiš. A zjevně mezi nimi zafungovala lidská „chemie“, protože se začala poprvé vážně rýsovat naděje na propuštění dvojice.

Klíčovou roli v případu však dle informací LN sehrála BIS. A to díky úzké vazbě na partnery na turecké straně. Turecké bezpečnostní složky patří mezi tradičně důležitou součást tamního mocenského aparátu. Jejich zapojení nakonec vedlo ke zdárnému dokončení operace. Obstrukce ze strany tureckého ministerstva spravedlnosti ustaly. Pramenily mimo jiné ze skutečností, že v tureckých vězeních pobývají v současnosti i další cizinci stíhaní za spolupráci s kurdskými organizacemi, proti nimž vede Ankara dlouhodobý boj. 

Pokud by se Češi i přes rozsudek o spolupráci s teroristy ocitli na svobodě, mohly by stejné požadavky uplatňovat i podstatně větší státy. I tuto obavu Turků se ale podařilo nakonec překonat.

Pražská zápletka

Ačkoli je BIS především domácí tajnou službou, komunikuje s partnery ve světě, a to zejména v otázkách mezinárodního terorismu. A s Turky ji propojil i dva roky starý případ. V roce 2018 byl v Praze nakrátko zadržen kurdský politik Sálih Muslim. Stalo se tak na základě požadavku Ankary. Po krátkém zadržení byl však Kurd i přes protesty Turecka českým soudem opět propuštěn.

Už tehdy se spekulovalo o možné výměně Kurda za Všelichovou s Farkasem. To ale turecká strana striktně odmítala.

„Není to žádost o kompromis. Taková otázka není na pořadu dne, nebudeme jednat o výměně dvou Čechů, kteří jsou ve věznici ve (městě) Vanu,“ uvedl předloni turecký ministr spravedlnosti. Výměnu vyloučil i tehdejší český ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO).

Na palubě

Dva roky staré kontakty s tureckými bezpečnostními silami se nyní hodily. Právě díky nim se BIS ocitla i u finále celé operace s propuštěním. Toho se minulý pátek přímo účastnil šéf kontrarozvědky Michal Koudelka. Na palubě vládního speciálu ho v pátek doprovázel malý tým bezpečnostních pracovníků, ve kterém nechyběla jedna zkušená zpravodajská důstojnice či lékař Ústřední vojenské nemocnice.

„Po fyzické stránce nevypadali špatně. Ale bylo vidět, že jsou vyděšení a krotcí,“ popsal okolnosti pátečního vyzvednutí dvojice důvěryhodný zdroj redakce. Definitivní obrat v případu se přitom Češi dozvěděli počátkem minulého týdne. Na přípravu zbývalo fakticky jen několik málo dnů.

BIS i premiér Babiš veřejně deklarovali, že nešlo o žádnou výměnu za finanční obnos či jinou podmínku.

Všelichová s Farkasem byli zadrženi v Turecku v roce 2016. Za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, jež jsou Turky označované za teroristickou organizaci, si vyslechli trest šest let a tři měsíce za mřížemi. Po 3,5 letech se však dostali na svobodu.

Po návratu Všelichová zpochybnila roli českého státu na jejím osvobození. DVTV řekla, že byla propuštěna v řádném termínu. „Měli jsme nárok na propuštění na probační praxi, věděla jsem o tom od prosince,“ tvrdí.

Kromě úspěšné zpravodajské práce pomohla v jejich cestě na svobodu diplomatická korespondence s Ankarou. Na té se podílelo jak české ministerstvo zahraničních věcí, tak zejména ministerstvo spravedlnosti. A to konkrétně náměstek ministryně spravedlnosti Jan Kohout. Jako bývalý šéf diplomacie pomáhal s formulacemi, které měly pomoci přesvědčit tamní justici.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...