Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České věznice jsou přeplněné, hrozí vzpoury

Ve vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Přeplněné žaláře jsou letitým problémem. Vězeňská služba varuje, že v šesti případech je kapacita překročena až o třetinu. Hrozí proto, že kvůli nelidským podmínkám dojde ke vzpouře trestanců.

Kvůli kritickému stavu zasedali celý pátek a sobotu šéfové věznic. Vláda jim sice na středečním zasedání přiklepla mimořádný příspěvek ve výši 380 milionů korun, to však v praxi vystačí jen na to, aby bylo za co koupit jídlo pro trestance. Těch je v Česku už více než 23 tisíc. V přepočtu na obyvatele tak máme dvojnásobně více lidí za mřížemi než třeba Francie či sousední Rakousko.

Infografika - pro zvětšení rozklikněte
Nadbytek vězňů v ČR

Vážným bezpečnostním problémům v podobě útěků trestanců či vzpour se tak věznice vyhnou jen s velkou dávkou štěstí. "Pokud se kapacity nezvýší, znamenalo by to riziko a napětí ve věznicích," připouští otevřeně už i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Nebude na jídlo
O tom, že dramatický výhled na příští měsíce popsaný ve zprávě není nadsazený, svědčí i slova šéfů věznic. "Že nebudou peníze na potraviny, se už déle říká na poradách vedení," přiznává Milan Novotný, mluvčí kuřimské věznice, která má o 40 procent vyšší stav vězňů, než je její papírová kapacita. "Náklady na provoz věznic stoupají, rostou ceny energií a plynu, my jsme letos dostali méně peněz," dodává.

Infografika - pro zvětšení rozklikněte
Počet vězňů ve světě

Důvodem, proč nápravná zařízení praskají ve švech, je prý fakt, že za mřížemi končí lidé, u kterých by bylo přínosnější uložit alternativní trest. "Až pětinu odsouzených tvoří neplatiči výživného," tvrdí Markéta Kovaříková z Českého helsinského výboru, který monitoruje české věznice. "To je absurdní, odsouzený často nemá ve vězení práci, jeho dluh se po dobu výkonu trestu akorát zvyšuje," zlobí se expertka. Že v žalářích sedí velké množství trestanců odsouzených za méně závažné trestné činy, přiznává i justice. "Krátkodobé tresty do jednoho roku vykonává více než třetina z počtu odsouzených," potvrzuje Volák.

Jeden vězeň stojí ročně půl milionu
Pobyt v cele je přitom nákladný i pro stát: na jednoho vězně vynaloží ročně půl milionu. "Kdyby se ta částka dávala na prevenci a intenzivní práci s bývalými vězni, bylo by to efektivnější," říká. Nedostatečná práce s vězni má za následek, že míra recidivy je v Česku 60 procent.

Do budoucna má věznicím ulevit ještě jedna novinka. Na podmínečné propuštění, které dnes u vězňů navrhují ředitelé věznic a schvalují soudci, by mohli odsouzenci dosáhnout automaticky ze zákona.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENÝ PROGRAMÁTOR C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč