27. března 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko a Libanon stojí o rychlý návrat syrských uprchlíků do vlasti

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček a libanonský ministr zahraničních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček a libanonský ministr zahraničních... | foto: ČTK

Praha V Sýrii je třeba rychle najít politické řešení konfliktu, aby se do země mohli vrátit uprchlíci. Ve středu se na tom v Praze shodli český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) s libanonským protějškem Džibránem Básilem. V šestimilionovém Libanonu žije zhruba 1,5 milionu běženců ze Sýrie. Básil také uvedl, že Česko by mohlo využít Libanon jako výchozí bod pro firmy, které by se podílely na poválečné obnově Sýrie.

Petříček ocenil skutečnost, že Libanon přijal na svém území velké množství syrských uprchlíků před válkou. „Shodli jsme se na tom, že je nutné dosáhnout politického řešení syrského konfliktu tak, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit do svých domovů a aby mohla začít práce na poválečné obnově země. Jsme si vědomi toho, že není možné, aby tolik Syřanů dlouhodobě v Libanonu žilo,“ řekl Petříček.

Hlavní zájem Libanonu je návrat uprchlíků do vlasti

Český ministr připomněl, že Praha pomáhá Libanonu při zvládání zátěže, kterou velké množství uprchlíků pro zemi představuje. „Od roku 2017 jsme poskytli celkem 40 milionů korun na humanitární a rozvojové projekty, v letošním roce to bude dalších 15 milionů korun,“ řekl Petříček. Pomoc pro Libanon podle něj směřovala zejména do oblasti zdravotnictví.

Básil uvedl, že hlavním národním zájmem pro Libanon nyní je návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti. Navrhl vytvoření mezinárodní spolupráce za tímto cílem, do které by se podle něj mohly zapojit Libanon, Česko i další středoevropské země. Podle něj by se české firmy také mohly podílet na obnově Sýrie.

Libanonský ministr zahraničních věcí a pro imigranty Džibrán Básil.

O problémech s migrací ve středu Básil v Praze jednal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Shodli jsme se, že nejdůležitější je navrácení syrských migrantů do jejich vlasti,“ uvedl Babiš na twitteru po schůzce s libanonským ministrem.

Ministři zahraničí na své schůzce diskutovali i o možnosti posílení obchodní a ekonomické spolupráce obou zemí. Petříček připomněl, že v současnosti je objem obchodních vztahů zhruba 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) a že je prostor pro jeho zvýšení. Libanonský trh podle něj může být příležitostí pro české exportéry i investory. Básil uvedl, že by se čeští investoři v Libanonu mohli prosadit například v energetice, u udržitelných zdrojů nebo při technologiích na likvidaci odpadu. Vyzval také k většímu otevření českého trhu pro libanonskou potravinářskou produkci a mluvil i o možnosti posílení linek ČSA mezi Prahou a Bejrútem.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz