Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko a Lichtenštejnsko se smíří

Česko

PRAHA/VADUZ Česká republika naváže s Lichtenštejnským knížectvím standardní diplomatické vztahy. Obě země dosud rozděloval spor o konfiskaci majetku rodu Lichtenštejnů, zejména na Moravě, na základě Benešových dekretů po druhé světové válce.

Po rozdělení Československa v roce 1993 Lichtenštejnsko jako jediný stát na světě odmítlo uznat Česko a navázat s ním diplomatické styky. Lichtenštejnsko považuje postup poválečného Československa za neoprávněný, protože dekrety se měly týkat Němců, nikoli lichtenštejnských občanů.

Podle premiéra Jana Fischera se na zahájení diplomatických styků nevážou žádné další podmínky, a to ani majetkové.

„Bude podepsáno společné prohlášení o navázání diplomatických styků, které bude doprovázené memorandem,“ vysvětlil ministr zahraničí Jan Kohout.

V memorandu bude obsažen vznik společné komise historiků, která bude zkoumat sporné otázky.

„Lichtenštejnsko a Česká republika se usnesly ustanovit komisi historiků, která se má zabývat společnými dějinami Čech, Moravy a Slezska a lichtenštejnského rodu, jakož i vztahem obou zemí ve 20. století. Cílem této komise historiků je vypracování příspěvku k vzájemnému pochopení společných dějin, jejich nadějí a výzev,“ píše se v dohodě obou států.

Kohout zdůraznil, že navázání diplomatických styků umožní další rozvoj vzájemných vztahů a užší spolupráci v mezinárodních organizacích a v rámci evropského integračního procesu. „Reflektuje také staletou společnou historii a na ní založenou kulturní a hospodářskou sounáležitost,“ podotkl ministr.

Podle tiskové služby lichtenštejnské vlády spojuje oba státy společné evropské dědictví a staletí přetrvávající dějiny lichtenštejnského rodu. „Lichtenštejnsko a Česká republika dospěly k názoru, že se mohou vztahy obou států na základě tohoto společného dědictví a společných hodnot vyvíjet a při tom být překonány i rozdílné pozice, které existovaly v průběhu proměnlivých dějin,“ stojí v lichtenštejnském tiskovém prohlášení.

***

„Lichtenštejnsko a ČR dospěly k názoru, že se mohou jejich vztahy na základě společného dědictví vyvíjet.“

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....