Větší podporu mají varování u energetických nápojů, na která se firma v průzkumu dotazovala v květnu. „Zajímavé, možná poněkud alarmující, je srovnání podpory zdravotních varování na obalech alkoholických a energetických nápojů,“ uvedla Lucie Režná z NMS.
Zatímco s informacemi o zdravotních rizicích na obalech energetických nápojů souhlasilo 87 procent Čechů, u alkoholických nápojů činí podpora 60 procent, doplnila.
Opatření má větší podporu u lidí, kteří pijí alkohol méně často nebo vůbec. I mezi pravidelnými pijáky ho podle NMS podporuje 51 procent respondentů. V on-line průzkumu na konci července odpovídalo 1020 lidí starších 15 let.
V návrhu, který v červenci představili Piráti, se počítá také s regulací reklamy na alkohol v televizi a rádiích v čase mezi šestou ráno a osmou večer. Omezení podle průzkumu podporují více rodiče dětí do 18 let, starší lidé a lidé s vyšším dosaženým vzděláním.
V průzkumu lidé odpovídali také na to, zda souhlasí s navýšením spotřební daně na pivo a víno, kde je u tichého vína v současné době spotřební daň nulová. Takové opatření má podporu 29 procent respondentů, 33 procent s ním naopak rozhodně nesouhlasí. Mezi vysokoškolsky vzdělanými s ním souhlasí 40 procent, u lidí se základním vzděláním 21 procent.
Jste pro omezení reklamy na alkohol?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 19. srpna 2024. Anketa je uzavřena.
„Myšlenka na zvýšení spotřební daně mezi nimi v tento moment příliš nerezonuje, pravděpodobně i s ohledem na ekonomickou situaci. Češi chtějí, aby pro ně alkohol zůstal cenově dostupný,“ doplnila politická analytička NMS Tereza Friedrichová. Větší podporu podle ní mají opatření, která cílí na nadměrné pití a snahu chránit mladistvé.
Česko patří k zemím s největší spotřebou alkoholu. V roce 2022 v průměru každý obyvatel vypil 169,5 litru alkoholických nápojů. Zpráva uvádí, že alkohol je v ČR za šesti procenty úmrtí, připraví o život kolem 7000 lidí ročně. Kvůli nemocem z alkoholu končí každý rok v nemocnicích na 14 000 pacientů. Roční dopady a ztráty činí téměř 60 miliard korun.
Mělo by na obalech alkoholických nápojů být podobné varování o škodlivosti, jako je na cigaretách?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 19. srpna 2024. Anketa je uzavřena.